Naše chemičky znovu úspešné

Naše chemičky znovu úspešné

V tomto školskom roku sme sa znovu zapojili do chemickej olympiády. V krajskom kole 49. ročníka Chemickej olympiády v kategórii B, ktoré sa konalo 11. apríla 2013 v Košiciach sme opäť mali úspešné riešiteľky. Už tretí rok po sebe reprezentujú našu školu naozaj s nadšením dievčatá zo Sx.A. :

  • Janka Hantáková , ktorá obsadila krásne 3. miesto
  • Monika Hozová, ktorá získala 6.miesto

V tejto kategórii sa popasovali s anorganickou, organickou ale aj analytickou chémiou či už v teoretickej ale aj praktickej časti.

Anorganická chémia sa týkala vodných roztokov kyselín a zásad, výpočtov ich pH slabých ale aj silných kyselín a zásad. Hlavným prvkom z PSP tabuľky bol chróm, jeho zlúčeniny a reakcie. V zaujímavej výpočtovej úlohe mali napríklad zistiť koľko chrómu je v celom svetovom oceáne a akú plochu by ním pochrómovali pri hrúbke 0,02mm. (Španielsko)

V organike boli témou halogénderiváty alkánov, mechanizmy ich príprav ale aj určovanie stereoizomérov (tzv. stereodeskriptorov) Analytická téma v praktickej časti bola najzaujímavejšia, lebo dievčatá stanovovali jodometrickou titráciou aká je koncentrácia glukózy v infúznom roztoku, ktorý sa podáva pacientom v nemocniciach ako umelá výživa. Aby to zvládli, museli sa naučiť všetko o cukroch (sladkých aj nesladkých), ich vzorce ale aj ich dôkazové reakcie. Zistili aj to, čo je glykemický index potravín a kedy sa glukóza „palivo pre mozog a svaly" zvýši v krvi na nebezpečnú hodnotu do tej miery, že človek dostane cukrovku. Toto prepojenie chémie s praktickými vecami zo života oceňujú študenti najviac.

Blahoželáme im a veríme, že tieto skúsenosti a zručnosti raz využijú na ich budúcej vysokej škole.

Mgr. Jana KrupkováDátum pridania16.05.2013 12:44
AutorMonika
KategórieOznamy, PK BIO - CHEM, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco