Valentínska kvapka krvi očami našich dievčat

Podobne ako vlani aj tento školský rok sa na našej škole uskutočnil „Deň otvorených dverí“ – JavoroMánia. Medzi rozličnými aktivitami nás upútala výzva pre študentov o zapojenie sa medzi dobrovoľných darcov krvi. A keďže sme spĺňali základnú podmienku – vek 18 rokov – pozbierali sme potrebnú dávku odvahy a rozhodli sme sa, že využijeme ponúknutú príležitosť. V deň „D“ sme si ráno trochu privstali a už pred siedmou sme vchádzali na Hematologicko-transfúzne oddelenie polikliniky v Spišskej Novej Vsi…

Čakáreň doslova praskala vo švíkoch. Boli sme prekvapení, koľko mladých ľudí má záujem nezištne darovať tekutinu najvzácnejšiu – svoju vlastnú krv. Medzi čakateľmi vládla dobrá atmosféra, vtipné poznámky pomáhali uvoľniť napätie a obavy z neznámeho u prvodarcov.

Absolvovali sme „povinnú jazdu“ – vyplňovanie dotazníkov, rozbor vzorky krvi, vyšetrenie lekárkou a napokon prišiel na rad aj obávaný odber krvi. Všetky účastníčky našej dámskej jazdy ho zvládli perfektne, a to aj vďaka milému zdravotníckemu personálu. Sestričky boli láskavé a starostlivé, každého darcu si na svojom oddelení veľmi vážia.

Z Javorky nás bola len hŕstka, ale dúfame, že naše „valentínske kvapky krvi“ sa spoja spolu s ďalšími a pomôžu tým, ktorí to naozaj potrebujú. Dnes je to niekto anonymný a zajtra to môže byť ktokoľvek z našich najbližších. Každému odporúčame, aby si vyskúšal, ako chutí skvelý pocit pomôcť inému človeku a netreba čakať ani do budúceho Valentína :)

Na záver by sme sa chceli poďakovať pani učiteľke Osvaldovej, ktorá nás priviedla na túto myšlienku a darovala krv spolu s nami.

Lenka Hradiská a Martina Sopkovičová, oktáva A

Fotky z ich valentínskej kvapky krvi si môžete pozrieť aj v albume na FB: Naše valentínske darkyne krvi.

Dátum pridania13.02.2014 22:32
AutorJavorka