Benvenuti in Italia

Benvenuti in Italia

A je to tu! Poohliadnutie sa za nezabudnuteľnou exkurziou študentov taliančiny do mesta lásky – do Verony. Tento príspevok je síce trošku dlhší, ale stojí za to, si ho prečítať. Niektoré zážitky sa proste nedajú popísať troma vetami… ;)

40 rozospatých očí plných očakávania žmurkalo vo svetle železničnej stanice v Spišskej Nove Vsi vo štvrtok 3. 4. 2014 o pol piatej ráno…

Cesta rýchlikom na bratislavské letisko ubehla celkom rýchlo. Ponúkali sme sa navzájom dobrotami od rodičov a snažili sa zjesť a vypiť všetko, aby nám na letisku nič nezobrali. Bratislavská MHD odtiahla nás a naše kufre na letisko a dvojhodinové čakanie po pasovej kontrole sa nieslo v znamení: „čo to tu na tom letisku všetko predávajú.“ Tesne pred odletom sme si obzerali svojich spolucestujúcich, keďže medzi nimi boli Arabi, Indovia, ale hlavne Taliani, pretože ich reč nám bola povedomá. Zachytávali sme prvé slová, ba niektorí aj prvé vety, ktorým sme rozumeli… pretože ako vzorní žiaci sme sa ich naučili na hodinách taliančiny na našej JAVORKE vďaka pani profesorke Lozanovej, ktorej sa chceme poďakovať aj za zorganizovanie nášho skvelého výletu.

Lietadlo bolo úplne plné a let do Bergama v Taliansku bol pre mnohých vôbec prvým letom v živote. Mráčiky síce zahaľovali Alpy, ale pri pristávaní sme si užili krásny pohľad z neba. Pristátie bolo hladké a z letiska nás odviezol mikrobus do nádherného mesta Mantova.

Sweet Mantova. Dolce Mantova doslova a do písmena.

Takýto sladký názov mala aj cukráreň v blízkosti nášho hotela a dokázali by sme tam sedieť hodiny, dni...... zmrzlina … il gelato. Taká dobrá môže byť iba na jedinom mieste na svete. V Taliansku. To treba zažiť, pretože slovami sa to ani nedá opísať. Možno nejaký taliansky básnik by to dokázal. A tak začali pribúdať kalórie a ubúdať eurá z peňaženiek.

Prvá večera v hoteli bola až o deviatej večer, čo nás prekvapilo. To sme ešte netušili aké ďalšie prekvapenie nás čaká.

Večera začala skvelými cestovinami a tak sme si vyhladovaní pýtali ešte trochu pridať. To sme netušili, že to bolo iba predjedlo. Ďalší chod bolo mäsko a zemiaková kaša a k tomu zeleninový šalátik. To sme už otvárali iba oči od úžasu, pretože jesť sme už nevládali. A to ešte nebol koniec, pretože Taliani jedia na záver ešte niečo sladké, tak tretí chod bolo ovocie a koláč typický pre oblasť Mantova La Sbrisolona. To sme už vybuchli smiechom, lebo to jediné sme ešte vládali.

Po večeri sme si urobili prechádzku večerným mestom, pretože by sme aj tak nezaspali. Takí sme boli guľatí. Raňajky boli sladké a tak výraz DOLCE VITA bol pre tieto nezabudnuteľné chvíle výstižný. Un cappuccino, una brioche, džem, med, vločky, jogurt, mlieko nám dali silu na celodennú prechádzku po Mantove. Mesto bolo nádherné. Mantova semplicemente meravigliosa… Historické uličky, domy, cestičky sú všade kam oko zablúdi. Na každom rohu volá história. Palazzo Ducale – symbol a sídlo rodiny Gonzaga, Chrám Duomo, Rotunda San Lorenzo, socha Dante Alighieri, chrám San Andrea.....

Prvá pizza, prvé ochutnávky talianskej kuchyne. Prvé suveníry začali plniť batôžky. Na večeru sme si nechali kúsok miesta v žalúdku, lebo sme už vedeli, že bude trojchodová…Opäť úžasné chute, niečo nové, stále chutné…Po večeri nevyhnutná, ale krásna prechádzka okolo rozľahlých jazier. Niektorí športuchtiví si aj zabehali okolo nich na druhý deň ráno. Sladké raňajky.

Zaľúbení chodia do Verony – Innamorati amano Verona.

Vlak nás odviezol do tohto prekrásneho mesta. Ľ Aréna – 3. najväčšia po Rímskom koloseu a aréne v Pule zažívala gladiátorské zápasy a dnes sa tam konajú letné festivaly hudby. Prúd turistov nás vtiahol do uličky k domu Capuletovcov, kde Giulietta a Romeo prežili svoj tragický príbeh lásky. Každý z nás sme sa odfotili so sochou Júlie a prilepili lístoček so svojimi želaniami na stenu.

Nalepili sme aj We love Javorka.

Zaujímavé trhy, Duomo di Verona,.......

Neuveriteľne unavení sme sa vrátili do hotela, navečerali sa a tradičná prechádzka pred spaním. Nedeľa sladká, sviatočná, fotenie pri soche Dante Alighieri, návšteva neuveriteľne krásneho divadla Theatro Bibiena , kde sme si vypočuli skúšku orchestra . Bol to neopakovateľný zážitok. Stihli sme ešte omšu v kostole San Andrea a videli sme aj krstiny malého bábätka.

Deň sme zakončili návštevou monumentálneho Palazza TE, ktorá bola krásnou bodkou nášho výletu. Ráno nás čakalo ešte nočné vstávanie, cesta na letisko, let nad Alpami, ktoré sa nám ukázali v celej kráse spolu s východom slnka.

Bratislava, rýchlo kúpiť bagetu na stanici, kávu, minerálku…

Arrivederci Ľ ITALIA, ci vediamo…

Žiaci kvarty A a B, sexty A a II.B a J. Jendrichovská

Fotky z tejto exkurzie si môžete pozrieť v našej fotogalérii na Facebooku.Dátum pridania09.04.2014 14:01
AutorMonika
KategórieOznamy, PK NEJ - FRJ - TAJ - RUJ
NálepkyŽiadne


Cisco