Fénix

Fénix

Fénix je mýtický vták – symbol znovuzrodenia a nesmrteľnosti. Fénix je tiež jedno z 88 súhvezdí modernej astronómie. Ale Fénix, to je aj organizácia, ktorá patrí deťom a mladým ľuďom z celého Slovenska. S Fénixom sme sa zúčastnili na Bambiriáde v Českých Budějoviciach ako jediná organizácia zo Slovenska.

Hlavným cieľom našej organizácie je vytvárať deťom a mládeži podmienky na aktívne, obohacujúce a prospešné trávenie voľného času. Naším zámerom je pomáhať deťom a najmä mladým ľuďom, aby sa naučili využívať svoj voľný čas pre dobro všetkých naokolo i pre napredovanie seba samých. Snažíme sa nielen pomôcť našim mladým členom pripraviť sa na svet, aký bude, ale aj vznietiť v nich záujem a snahu osobne sa podieľať na tvorení sveta, v akom by chceli žiť, a tiež pomôcť im získavať schopnosti a skúsenosti, ktoré na to budú potrebovať.

Čo je to vlastne Bambiriáda? Bambiriáda je aktívna prezentácia občianskych združení detí a mládeže a centier voľného času. Koná sa raz ročne vo všetkých krajoch ČR. Trvá dva až štyri dni a jej bránami prejde okolo štvrť milióna ľudí. Tohtoročná oslovila svojich návštevníkov 23.5–24.5 v Českých Budějoviciach.

V štvrtok sme sa 6 členovia organizácie stretli na vlakovej stanici v Spišskej Novej Vsi. Čakala nás 12 hodinová cesta do Prahy. Vo Vrútkach sa k nám pridali dvaja členovia z ÚO Handlová.

V piatok ráno o tretej sme sa v Prahe nastúpili do vlaku so smerom České Budějovice. Tam nás už čakalo auto, ktoré nás prepravilo priamo na Bambiriádu. Fénix tam mal vlastný stánok, kde mohol prezentovať svoju činnosť zábavnými hrami. My sme to stavili na klasiku a deťom sme predstavili ( niektorým úplne doslovne) švihadlo a hula-hop. Za každých 10 skokov a 10 otočení deti mohli dostať pečiatku na kartičku, s ktorou behali po rôznych stanovištiach a po nazbieraní všetkých pečiatok zúčastniť žrebovania o rôzne ceny. V piatok bol program veľmi pestrý už od rána. Tanečné a divadelné vystúpenia detí už od 3 rokov, ukážky zdravotnického výcviku jednotiek CLS, ukážky výcvikov jednotiek Musado, orientálne tance. Deti sa mohli zoznámiť s ozajstnou sanitkou, tankom, delom či policaiím autom. My, ako organizátori, sme sa nestihali obracať, pretože detí tam bolo dosť veľa a každý chcel pečiatku s odmenou. Sobota bola ešte namáhavejšia, pretože tej sa zúčastnili deti s rodinami. Večer obhliadka mesta spojená s prijemným posedením organizátorov. A v nedeľu domov. Nechcelo sa nám, pretože tam bolo úžasne no naše telá už túžili po vlastnej posteli. Chcela by som aby ste mohli zažiť aj vy to čo sme zažili my.

S Fénixom sa dá dostať naozaj všade. Každý rok organizuje štvordňové Celoslovenské stretnutia, kde sa stretnú všetky Územné organizácie zo Slovenska. Od Mlyniek cez Banskú Bystricu, Dobšinú, Handlovú, Košíc, Sniny, Bardejova až po Bratislavu. Konferencie s psychologičkami, tábory, súťaže, výlety. Je toho naozaj veľa. Len s Mlynkami som navštívila Maďarsko, Taliansko, Česko, Bratislavu, Trenčín, Zvolen, Žilinu, Piešťany…

Pozývame vás k nám.

Anna Krištofčová I.BDátum pridania28.05.2014 08:31
AutorJavorka
KategórieOznamy, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco