Národné kolo Mladého Európana

Národné kolo Mladého Európana

V prekrásnom prostredí Vysokých Tatier sa v dňoch 11. – 12. júna 2014 uskutočnilo národné kolo vedomostnej súťaže Mladý Európan 2014.

Zúčastnilo sa na ňom 13 súťažných družstiev, víťazov regionálnych kôl zo stredných škôl z celého Slovenska. Záštitu nad tohtoročným 9. ročníkom súťaže prebrali podpredseda Európskej komisie pre medziinštituci­onálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič a vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek.

Táto súťaž sa organizuje už deväť rokov a stala sa medzi stredoškolákmi veľmi populárnou aj napriek tomu, že vyžaduje od študentov veľmi intenzívnu prípravu – ak chcú byť v nej úspešní. Okrem toho, že si pri štúdiu informácií o Európskej únii rozšíria vedomosti a povedomie euroobčana, sú motivovaní aj veľmi peknými a hodnotnými cenami pre víťazov.

S vedomím veľmi kvalitnej celoslovenskej konkurencie sa pustili naši víťazi z regionálneho kola – Ján Gabonay (Sp.B), Martin Makara (Sp.B) a Alex Valach (3.A) do intenzívneho štúdia histórie, geografie, ekonomiky, politiky, umenia, kultúry, zaujímavostí a významných osobností Európy.

Z roka na rok je úroveň tejto súťaže vyššia, ale zároveň aj náročnejšia. Takže súťažiacim nestačia len základné vedomosti získané počas vyučovania, ale musia pracovať najmä formou samoštúdia, domácej prípravy. Veľa z takto získaných informácií však študenti využijú aj v budúcnosti počas vysokoškolského štúdia.

Ako prebiehalo národné kolo?

Prvý deň súťaže je venovaný skôr relaxačným aktivitám, aby súťažiaci načerpali sily, navzájom sa spoznali medzi sebou, keďže sú z rôznych kútov Slovenska. Keďže sme boli v Tatrách a počasie nám prialo, tak sme využili ponuku organizátorov a absolvovali sme výlet na Hrebienok. Po večeri sme mali k dispozícii rôzne zábavné aktivity: bowling, air hockey, šípky, biliard.....na­dopovali sme sa pozitívnou náladou na druhý – súťažný – deň.

Súťaž prebiehala v troch kolách. V prvom a druhom kole súťaží všetkých 13 trojčlenných družstiev.

Do tretieho kola postupuje len 6 družstiev – finalisti.

Naši traja študenti boli po každom jednom kole vždy na prvom mieste s najvyšším počtom bodov a nedali konkurencii žiadnu šancu.

S obrovským náskokom pred ostatnými družstvami získali celonárodné prvenstvo.

Výsledná tabuľka

Okrem hlavnej výhry – notebooku s príslušenstvom – im bola odovzdaná aj špeciálna prémia – vstupenky na letný festival Pohoda.

Pozrite si video a fotky z akcie.

Chlapcom srdečne blahoželáme.

PhDr. Kudriková RenátaDátum pridania16.06.2014 13:37
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco