Olympiade in Deutsch

Ani sme sa nenazdali a máme za sebou dve kolá olympiády v nemeckom jazyku. V tom prvom školskom, ktoré sa uskutočnilo 19. decembra ešte minulého roku, mali možnosť porovnať svoje vedomosti medzi sebou naši domáci. Veľmi si vážime účasť všetkých 40-tich študentov, ktorí si trúfli dokázať sebe a aj ostatným, aká nemecká dušička v nich drieme. Výsledky školského kola Vám prinášajú mená tých najlepších, pričom prvé miesta nás mali možnosť reprezentovať vo vyššom kole.

Súťažilo sa v štyroch kategóriách.

V kategórii 1A:

1. Barbora Jasečková /S.A/
  2. Lucia Harvilková /S.A /
  3. Klaudia Hanzelyová /S.A/

V kategórii 1B:

1. Tamara Krestianová /K.A/
  2. Filip Bajtoš /T.A/
  3. Annamária Babíková /K.A/

V kategórii 2A:

1. Ján Gerčák /Kv.B/
  2. Andrea Makarová /Kv.B/
  3. Peter Kopilec /2.B/

V kategórii 2B:

1. Andrea Vojčíková /4.A/
  2. Matej Smik /O.A/
  3. Radka Lesičková /Sp.A/

Po vianočnej pauze, hneď začerstva, súťaž pokračovala v obvodnom kole. Už v utorok, 13.januára aktuálneho roku, sme na našej alma mater hostili účastníkov nemeckej olympiády zo stredných škôl nášho okresu i susediacej Gelnice. Paralelne na ZŠ sv. Cyrila a Metoda prebiehala olympiáda pre žiakov základných škôl, tzn. aj pre našich mladších reprezentantov v kategóriách 1A a 1B.

Všetky kategórie majú rovnaké disciplíny, avšak na rôznej úrovni. Prvá, písomná časť, je vyskladaná z troch aktivít, posluchu s porozumením, čítania s porozumením a gramaticko-lexikálneho testu. Náročnosť tejto časti bola skutočne vysoká. V ústnom kole sa zasa testujú dve kompetencie, a to opis obrázka a riešenie komunikačných situácií. V porote sedia vždy traja ľudia a ich úloha nie je jednoduchá. V jazykových prejavoch sledujú okrem iného napr. obsahovú primeranosť, jazykovú pohotovosť, kreativitu či argumentáciu.

V aktuálnom ročníku, už XXV., sa teda opäť ocitli tí najlepší z radov obľúbencov nemeckého jazyka z našej školy. A výsledky po absolvovaní obvodného kola nás opäť presviedčajú o tom, že máme kvalitu, ktorá sa cení. Veď dve postupové, t.j. prvé miesta Tamarky Krestianovej a Janka Gerčáka, sú zadosťučinením našich snáh. Aj krásna druhá pozícia Andrey Vojčíkovej, ktorej len o vlások uniklo prvenstvo, stojí bez pochyby za povšimnutie. Barborka Jasečková sa síce neumiestnila na prvých priečkach, no bojovala statočne a my veríme, že jej snaha raz bude ocenená aj pekným umiestnením.

O nemčine sa hovorí veľa. Že je to ťažký jazyk, sa presviedčajú mnohí. Ale mnohí nám po rokoch ďakujú, že vďaka znalostiam tohto jazyka majú skvelú prácu a oveľa lepšie postavenie. Nemčina nám otvára nové obzory a je nevyhnutným jazykom nás, Európanov. Preto sme hrdí na tých, ktorí nás reprezentujú a ktorí to robia nielen kvôli nám, ale najmä pre seba. Tamarke i Jankovi držíme palce v Košiciach a všetkým sympatizantom nemeckého jazyka prajeme veľa síl pri jeho zdolávaní.

Alles Gute im zweiten Halbjahr wünscht allen Martina Bellušová.

Dátum pridania23.01.2015 08:41
AutorJavorka