Martin je opäť v TOP 20 na Slovensku

Martin je opäť v TOP 20 na Slovensku

Mám právo súdiť názor druhého? Alebo má každý svoju pravdu?“ Odpoveď na túto celkom aktuálnu provokatívnu otázku v štýle akademickej argumentačnej filozofickej eseje hľadal aj Martin Makara z oktávy B. Martin zaujal porotu svojou esejou, v ktorej zameral svoju pozornosť na teroristický útok na redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo v Paríži, ktorý sa stal 7. januára 2015.

Porotcovia jeho skutočne inšpiratívnu esej zaradili medzi najlepších dvadsiatich finalistov Slovenska. Študenti v esejach riešili otázku tolerancie. Charakteristikou našej doby je, že sa odlišujeme v názoroch na život, hodnoty či pravdu. Zároveň sme si všetci rovní pred zákonom. Sme si rovní aj v našich odlišných názoroch na život a hodnoty alebo sú niektoré názory lepšie než iné? Ak niekto kritizuje hodnotový názor druhého človeka, pretože ho pokladá za nepravdivý, je to prejav netolerancie alebo naopak záujmu o druhého? Máme teda právo kritizovať názory druhého alebo má každý svoju pravdu?

Najlepšia dvadsiatka autorov esejí postupuje na finálový víkend na Donovaloch. Program bude tvoriť debatná súťaž, autorské čítanie esejí, vyhodnotenie súťaže a šport spojený s relaxom v prírode. Prví traja výhercovia získajú štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha o etike, politike a kultúre. Autor najlepšej eseje k tomu vyhrá poukážku na 100 Eur v sieti Martinus, predplatné časopisov Týždeň a Impulz. SOFIA je esejistická súťaž vo filozofii pre stredoškolákov, organizovaná Kolégiom Antona Neuwirtha, ktorá chce inšpirovať študentov stredných škôl k hľadaniu pravdy. Zároveň im ponúka možnosť kriticky rozmýšľať a tvorivo argumentovať, čo sú obzvlášť v dnešnej dobe veľmi dôležité zručnosti.

PhDr. Kudriková Renáta, PhD.Dátum pridania29.03.2015 00:23
AutorJavorka
KategórieOznamy, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco