Myslím ekonomicky...

Myslím ekonomicky...

…je súťaž dvojíc študentov stredných škôl z celého Slovenska v diskusii na rôzne ekonomické témy. Cesta k víťazstvu nášho tímu bola neuveriteľná a v nás všetkých, ktorí sme v zákulisí videli tú hektiku „prípravy“ na súťaž, vyvolal výsledok, ktorý chalani dosiahli, hlbokú úctu a doteraz pretrvávajúci úžas. Prečo? Nechajme hovoriť Martina Makaru:

Ján Gabonay a Martin Makara

Ján Gabonay a Martin Makara

Čo sa dá stihnúť za 24 hodín? Pozrieť si niekoľko sérií obľúbeného seriálu, naučiť sa polovicu maturitných otázok alebo jednoducho stráviť celkom všedný deň. Fajn, tak iná alternatíva: dozvedieť sa o súťaži, vyhľadať dopravné spojenie, pobaliť sa, bez wifi si vo vlaku pripraviť prezentáciu o ekonomickej transformácii, nacvičiť si sprievodné slovo, prezentovať, diskutovať o Ukrajine, podať návrh na zlepšenie školstva a porozprávať sa s niekoľkými filozofmi. Takto v skratke by sa dal charakterizovať jeden deň, v priebehu ktorého sme sa o súťaži dozvedeli, museli sa rozhodnúť či ideme a pripraviť sa.

diskusia finalistov

diskusia finalistov

Súťaž organizovaná týždenníkom Trend, ktorej sme sa vo štvrtok s Jánom Gabonayom zúčastnili, bola zameraná na diskusiu na rôzne témy. Zo štrnástich zúčastnených dvojčlenných tímov postúpilo do druhého kola najlepších osem, medzi ktoré sme patrili aj my. Témou tohto kola bola diskusia na tému vojenskej podpory Ukrajiny zo strany NATO, pričom sme vďaka lepším argumentom presvedčili porotu, aby práve tím Javorky poslala do ďalšieho kola. Tu sme narazili na náročného súpera, ktorého sme len o vlások vyradili vďaka návrhom, ako zlepšiť naše školstvo a dostať ho na vyššiu úroveň. Vo finále, kde sa už medzi prvým a druhým miestom nerozlišovalo, sme s porotcami diskutovali o hodnotách EÚ, o školstve a ďalších témach, o ktorých sa v škole bežne nehovorí.

Výsledok? Zdieľané prvé a druhé miesto, kniha, predplatné týždenníka Trend, no najmä skúsenosti, ako viesť polemickú diskusiu a ako argumentovať v prípade, že porotu treba získať na svoju stranu. Súťaže ako Myslím ekonomicky sú pre nás, stredoškolákov, výbornou príležitosťou, ako vyjadriť svoje názory v kolektíve väčšom ako je trieda a ako širšej verejnosti ukázať, že mladí ľudia z celého Slovenska majú fantastický potenciál, ktorému len treba dať šancu.

My už len doplníme, že študenti, ktorí s našimi maturantmi dokázali držať krok, boli z Gymnázia sv. Vincenta de Paul z Levíc. Vzhľadom na osobitosti tejto súťaže sa oba tieto tímy stali víťazmi 3. ročníka súťaže Myslím ekonomicky, čím chceli organizátori naznačiť, že diskusia predsa len nie sú preteky ;) . Chlapci porotu zaujali bystrým umom, preukázali vynikajúce komunikačné schopnosti, dokázali pohotovo reagovať na otázky a schopnosťou vzájomne spolupracovať v tíme.

V porote tento rok sedeli Fedor Blaščák, redaktor TRENDu a zároveň dlhoročný organizátor tejto súťaže; Michal Havran, šéfredaktor portálu jetotak.sk a zároveň stály spolupracovník denníka SME; dokumentarista a režisér Maroš Berák a redaktor TRENDu Michal Lehuta.

A aký bol postreh Michala Havrana, jedného z členov poroty, tesne po súťaži na jeho facebooku? Tu je: „Všetky decká, ale fakt všetky, z gymplov a obchodných akadémií si fičia na startupoch. … Neveril by som, že sracov, čo vykrádali štát nakoniec odpália tieto decká. Niektoré z nich majú zaujímavejšie myslenie a nápady, ako všetci tí, čo roky chodia do politických diskusií trepkať o riešeniach a plánoch.“

víťazi 3. ročníka súťaže

víťazi 3. ročníka súťaže

A na záver už len jednoznačná výzva Martina Makaru svojim rovesníkom: zapájajte sa do súťaží, skúšajte, zlepšujte sa. Ukážme spolu, že my, Javoráci, sme nielen výnimoční športovci či olympionici v prírodných vedách, ale aj výborní diskutéri a moderní mladí ľudia, ktorí sa neboja vstúpiť na neprebádanú pôdu. ;)Dátum pridania14.04.2015 22:13
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco