Medzinárodný projekt "So close, yet so far" očami Katky a Dominky

31.marec – 8.apríl 2015, Čingov, Slovensko

Po úspešnom projekte v tureckom Izmire sme dostali ďalšiu možnosť byť nielen účastníkmi, ale aj členmi organizačného tímu YEES na projekte, ktorý sa realizoval u nás na Spiši…

V utorok sa ubytovaním našich zahraničných priateľov z Turecka, Rumunska, Talianska, Estónska, Macedónska a Španielska, ktorí postupne prichádzali počas celého dňa, začal projekt s názom „So close, yet so far“, zameraný na vplyv a dôsledky chudoby pre spoločnosť. Večer, keď sme už boli kompletní, sme projekt otvorili hrami na zoznámenie sa.

Po rannom energizeri a prvom workshope, ktorý bol venovaný diskusii na rôzne témy, sme navštívili našu školu – Javorku, kde účastníci mali možnosť stretnúť našich študentov a miestnych ľudí. Študenti nás veľmi pozitívne prekvapili a interview s ľuďmi zo 6 krajín zvládli na výbornú. Záverečný tanec na ľudovú nôtu, ktorého choreografiu pripravili študentky pod vedením Artura Smitha, naši účastníci projektu veľmi chválili.

Ďalšie dni a realizované workshopy boli zamerané na tému projektu. Účastníci – pracovníci s mládežou mali možnosť si rozšíriť svoje poznatky a počas rôznych diskusií sme sa všetci dozvedeli o súčasnej situácii v našich krajinách.

Pre cudzincov sme si pripravili aktivitu „Treasure Hunt“ v Spišskej Novej Vsi. Rozdelili sme ich do malých skupín a ich úlohou bolo splniť úlohy, ktoré im boli zadané a taktiež spoznať historické centrum nášho rodného mesta a porozprávať sa s miestnymi ľuďmi. Počas projektu sme s nimi ešte navštívili Košice a aj Spišský hrad. Bohužiaľ počasie nám nevyšlo, takže sme nemohli ísť na túru do Slovenského raja, ale niektorí účastníci sa prešli aspoň na Tomášovský výhľad.

Keďže tento projekt bol realizovaný počas Veľkej noci, bola by škoda neukázať im aj naše tradície, a preto sme Veľkonočný pondelok strávili v dedinke Ordzoviany, kde pre nás miestny ľudia pripravili tradičnú oblievačku s dychovkou, tancom a skvelým doma upečeným veľkonočným jedlom.

Naše večery boli spestrené rôznymi aktivitami ako kultúrne noci, kedy každá krajina mala priestor na predstavenie svojich zvykov a tradícii, ale tiež sa prezentovali aj partnerské organizácie projektu. Samozrejme nesmeli chýbať ani párty a ďalšie skvelé akcie do neskorých ranných hodín. :)

Projekt nám priniesol možnosť vidieť ako to funguje z druhej strany projektu – mali sme možnosť sa učiť ako sa takéto projekty organizujú, čo všetko je potrebné zabezpečiť, pripraviť, zorganizovať, aby ľudia, ktorí prídu ako účastníci boli spokojní a my tiež :).

Náš 9 – dňový projekt ubehol veľmi rýchlo, naši noví kamaráti už odišli, ale zanechali v nás veľa pekných spomienok a zážitkov. Na záver projektu sme dostali od nich veľkú pochvalu, ktorá nás nesmierne potešila. Domov sme odchádzali unavení, smutní, ale spokojní a s certifikátom „Youthpass Mobility of youth workers“ v ruke :). Ďakujeme p. učiteľke Ondzíkovej za možnosť a spoluprácu! :)

Autor článku: Katarína Gardášová, Dominika Kalafutová, IV.B

Dátum pridania23.04.2015 09:04