Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť

Reálnou cestou, ako zmenšovať rozdiely medzi vzdelávaním a praxou je nepochybne organizovanie exkurzií, v ktorých môžu študenti na vlastné oči vidieť a zažiť to, čo sa v škole naučili. Firmy Slovalco, a.s. a Sapa Profily a.s. zo Žiaru nad Hronom svojim aktívnym prístupom pomáhajú rozvíjať záujem študentov o technické smery a vytvárajú priestor na zapájanie študentov do riešenia reálnych výziev vo výrobnej sfére.

Práve tam sme sa boli pozrieť. Ján Štiffel to videl takto:

Vybavovacie schopnosti pani učiteľky Cvengrošovej a povolenie pani riaditeľky na výlet určite nevyšlo navnivoč. Síce je krásny štvrtok už za nami, avšak aj vy sa môžete dozvedieť, čo sme sa dozvedeli my. Len čítajte ďalej. Ranné vstávania mohlo v ten deň spôsobiť rôzne organizačné problémy, ale na nikoho sme nečakali a 6:03 už autobus odchádzal zo Spišskej. Na Donovaloch sme ešte badali sneh, no v Žiari nad Hronom nás privítalo teplo. Plný autobus, napumpovaný dobrou náladou sa utíšil až na prvej prednáške vo firme Slovalco. Zistili sme, že by sa tam oplatilo pracovať vzhľadom na výšku priemerného platu, ale prednáška o výrobe hlinka bola o čosi zaujímavejšia. Potom ako sme sa prezliekli do ochranných plášťov, nasadili prilby, ochranné okuliare, sme nakukli do areálu s množstvom pecí, v ktorých sa očisťuje hliník. Do jednej sme aj nazreli. V druhej firme Sapa, sme mohli nazrieť vo výrobného procesu spracovávania hliníka, ktorý pochádzal z prvej fabriky, ktorú sme navštívili. Myslím, že každý uznal, že je to naozaj ťažká práca. Zaujala nás aj mechanizovaná výroba a v každej časti firmy, sme mali iného sprievodcu. Zaujímavosťou je, že dokonca aj na Slovensku, sú na trhu ich najväčším konkurentom firmy z Číny. Prekvapilo nás, že táto firma dokonca spolupracovala s rôznymi známymi značkami výrobcov mobilov alebo automobilov. Po náročnom dni sme sa najedli a zrelaxovali v Banskej Bystrici. Potom, sme už vo večerných hodinách dorazili domov. S dobrým pocitom, že je za nami zaujímavý deň. Stálo to za to.

Dátum pridania10.05.2015 17:18
KategórieOznamy, PK MAT-FYZ-INF