Andiamo in Italia....

Andiamo in Italia....

Študenti, ktorí študujeme na našej škole taliansky jazyk, sme v minulom školskom roku pátrali po stopách Rómea a Júlie v talianskej Verone a Mantove. Tento rok sme sa odvážili hľadať stopy po slávnom rodákovi z Pisy, ktorého každý pozná a je ním Galileo Galilei.

Tento velikán študoval voľný pád telies zo šikmej veže. V Dóme sme na vlastné oči videli slávnu Galileovu lampu, ktorá ho inšpirovala k vytvoreniu prvých kyvadlových hodín. Torre pendente (Šikmá veža) je naozaj úchvatná a nachádza sa na Piazza dei Miracoli (námestie Zázrakov). História sa nám prihovárala z každého domu, z každého výklenku, z každého zábradlia. Aj hotel, v ktorom sme boli ubytovaní bol zariadený starožitným nábytkom.

Rýchlovlakom sme sa za necelú hodinku dostali z Pisy do najnavštevova­nejšieho mesta umelcov na svete Firenze (Florencia). Atmosféru stredovekých uličiek, sôch, mostov, obrazov a fresiek treba zažiť a vidieť na vlastné oči. Videli sme kade sa prechádzali Mediciovci, Andrea Verrocchio – učiteľ Leonarda da Vinciho aj samotný da Vinci, lyrický Botticelli, maliar Rafaello, básnik a sochár Michelangelo a stovky ďalších umelcov. Navštívili sme Galériu degli Uffizzi a videli originály týchto velikánov. Impozantný Michelangelov David s výškou 4,5 m je jednou z najslávnejších sôch sveta. Stáť pod ňou a obdivovať dielo ľudských rúk, ktoré vytesali z mramoru takú dokonalosť ja naozaj zážitok. Ale Taliansko je spojené aj s dobrým jedlom. Nezabudnuteľné hotelové la prima colazione, štvorchodové večere: gli antipasti, i primi, i secondi a nezabudnuteľné i dolci: Macedonia, Panna cotta a Tiramisú; Ochutnali sme mnohé špeciality Toskánska, dary mora: krevety, vyprážané sépie, sépiový šalát, ľ insalata mista a i. Niekoľko hodín pri Tirolskom mori nás osviežilo a dodalo síl. Botanická záhrada Univerzity di Pisa bola veľmi zaujímavá. Bambusový háj, jazierka s leknami a korytnačkami…

Ďakujeme pani profesorke Mgr. Danke Lozanovej za nezabudnuteľne krásne zážitky, za možnosť porozprávať sa s domácimi v taliančine, za neuveriteľne zaujímavé príbehy o histórii Florencie a Pisy a o umeleckých pamiatkach, ktoré nás očarovali na každom kroku.

Ciao ľ Italia e arrivederci…

Žiaci Sp. A a I.B a J. JendrichovskáDátum pridania17.06.2015 23:29
AutorMonika
KategórieOznamy, PK NEJ - FRJ - TAJ - RUJ
NálepkyŽiadne


Cisco