Projekt Gard & Environment v Taliansku

Attenzione! Attenzione! … boli prvé slová, ktoré sme počuli po dlhej ceste a pristáti na letisku v Ríme. Na dobre sa dlho čaká – my sme sa dočkali a pred našimi očami sa rozprestieral nádherný Rím s jeho dych vyrážajúcimi pamiatkami.

Keďže sme leteli o deň skôr, mali sme príležitosť navštíviť Koloseum, Vatikán, Španielske schody, Fontánu di Trevi a mnoho ďalších pamiatok. Unavené, ale šťastné po celom dni v Ríme, sme odcestovali na medzinárodný projekt GARD & ENVIRONMENT, ktorý sa konal od 5. do 14. októbra 2015 v meste Sabaudia na juhu Talianska.

Zvyšných 9 dní sme strávili s fantastickými ľuďmi z Rumunska, Bulharska, Francúzska, Portugalska – Madeiry a Talianska. Každý deň sme sa tešili na Pietrove talianske špeciality, ktorých sme sa nevedeli dosýtiť. Vo voľnom čase sme sa kúpali v mori a spoznávali taliansku kultúru.

Počas dňa sme spoločne tvrdo pracovali na aktivitách, ktoré boli zamerané na životné prostredie a záhradu ako nástroj pre upevňovanie vzťahov a komunikácie medzi ľuďmi. Pripravovali sme sa na deň otvorených dverí, ktorý sa konal v škole Scuola elementare B.go Pasubio v meste Pontinia. Pre deti sme vytvorili záhradu s bylinkami a zeleninou, ktorú si ďalej môžu sami pestovať, pripravili sme súťaže pre deti, farebne namaľovali starý nábytok a vytvorili sme pre nich záhradu na oddych. Na záver sme zasadili strom – jablko, symbol regiónu, aby sme za sebou zanechali spomienku.

Ako to na medzinárodných projektoch býva, ani teraz nesmel chýbať kultúrny večer, na ktorom sa prezentovali krajiny. My sme im pripravili hru o Bátoričke, ponúkli ich chlebom a soľou, domácou slaninou so syrom, či sladkosťami.

Ďalšie zážitky nás ešte len čakajú, kedže projekt ešte neskončil, ale chceli by sme sa poďakovať vedeniu školy Gymnázia Javorová a neziskovej organizácii YEES za možnosť zúčastniť sa projektu. Verime, že budeme inspiráciou pre ostatných študentov a taktiež začnú využívať možnosti, ktoré Erasmus+ ponúka pre mladých ľudí aj v našom regióne.

Ďakujeme a zasielame srdečný pozdrav z Talianska!

Autorky článku: Katarína Gardášová a Laura Lokšinská

Dátum pridania13.10.2015 08:31