Študentská kvapka krvi

Študentská kvapka krvi

Ide o akciu, do ktorej sa niekoľkí študenti a učitelia Javorky zapojili aj tohto roku. Kampaň Slovenského Červeného kríža Vyhrň si rukávy má povzbudiť mladých nad osemnásť rokov, stále váhajúcich, či sa odvážiť darovať krv, ktorá sa inak nedá získať.

Pri príchode na hematologicko-transfúzne oddelenie spišskonovoveskej nemocnice nám búšilo srdce. No ostrieľanejší z nás, niekoľkonásobní darcovia, nás ubezpečovali, že to naozaj nie je nič hrozné. Na oddelení sme najprv museli vypísať niekoľko dotazníkov a zatiaľ sme sa hostili čajom a rožkami.

Prvým odberom a vyšetrením u pani doktorky bolo niekoľko ľudí vyradených. Pre tých, ktorí však nemohli darovať vzácnu tekutinu v tento deň, ostala možnosť znovu sa vrátiť, keď vyzdravejú. Každý dospelý zdravý človek tak môže dobrovoľne urobiť jedenkrát za tri – štyri mesiace.

Personál oddelenia bol na nezaplatenie. Ja som ihlu ani necítila a sestričky a pani doktorka sa so mnou vtipne rozprávali počas celého odberu, pretože som sa bála, že mi príde zle. Vôbec sa tak nestalo. Po odpojení ma ešte čakala malá odmena v podobe „dežanérky“ a diára, ako aj káva a sladkosť. A hoci som mala doteraz veľký strach už len pri pomyslení na „ihlu“, som šťastná, že som ho dokázala prekonať a za seba môžem povedať, že o pár mesiacov pôjdem darovať krv znova. Osmeľte sa a dajte odberu šancu! Pocit, že svojím skutkom možno niekomu zachránite život, sa nedá opísať :)

Autor článku: Dominika Kalafutová, 5. BDátum pridania13.11.2015 08:17
AutorJavorka
KategórieOznamy
NálepkyŽiadne


Cisco