Papier kole

Pod týmto záhadným názvom sa skrýva unikátna výstava slovenskej koláže, ktorú navštívili 4. novembra 2015 v rámci vyučovania výtvarnej výchovy žiaci prímy A v Galérii umelcov Spiša. Galerijné priestory umožnili našim najmladším študentom oboznámiť sa s tvorbou 53 slovenských výtvarníkov, ktorých spája práve spomínaná technika koláže.

Dozvedeli sa, že pomenovanie pochádza z francúzskeho slova „collage“, čo znamená „lepenie“, a techniku „papier collé“ ako prvý použil začiatkom 20. storočia francúzsky kubista Georges Braque, keď do svojho zátišia s ovocím vlepil aj kúsky tapety pripomínajúcej drevenú dýhu.

Primáni si mali možnosť vyskúšať koláž aj prakticky v tvorivej dielni vedenej pani Mgr. Hankou Timkovou. Nalepovaním výstrižkov a vlastných malieb vytvorili originálne umelecké dielka, ktoré si môžete pozrieť v našej minigalérii :)

Autor článku: PaedDr. Danka Osvaldová

Dátum pridania15.11.2015 10:19