Aká je skutočná pravda o holokauste?

Aká je skutočná pravda o holokauste?

Zo dňa na deň je stále menej a menej tých, ktorí na vlastne koži zažili holokaust. Majú už väčšinou vyše 90 rokov a môžu nám porozprávať o hrôzach koncentračných táborov. Je ich však zo dňa na deň menej… Takéto svedectvo sme si pozreli z videodokumentu dvoch žien, ktoré fašistické besnenie v koncentrákoch prežili. Pátrať po pravde o holokauste sme sa vybrali so skupinkou „Javorákov“ do Popradu…

Z popradskej železničnej stanice 25. marca 1942 o 20.20 h. odišiel prvý transport so židovskými ženami a dievčatami do koncentračného tábora Auschwitz. Do železničných vagónov vtedy naložili 1 000 žien. Z prvého transportu prežilo hrôzy vojny len okolo 20 z nich.

Spomienku pri príležitosti 74. výročia tejto udalosti pripravila Tatranská galéria v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry, Nadáciou otvorenej spoločnosti a mestom Poprad. Organizátori premietli študentom film o Edite Grossman – ako jedna z mála prežila prvý transport.

…Hromady mŕtvych, dymiace komíny, kopy vlasov, topánok, kufrov, zubov. Osvienčim. Obrovské utrpenie, smútok a bolesť. Časom sa to mení. Každá bolesť raz prestane, smútok sa otupí a utrpenie skončí. Pokiaľ nejde o holokaust. Tam je to práve naopak. Utrpenie je stále väčšie, bolesť narastá a smútok je nekonečný…

Pripomínanie si tejto tragickej kapitoly dejín ľudstva je nevyhnutné ako varovanie pred predsudkami, neznášanlivosťou a rasizmom, ktoré degradujú princípy humanity a dodržiavania ľudských práv doma i vo svete.

Súčasťou tohto spomienkového podujatia bola aj prehliadka výstavy Anny Hausovej pod názvom Prach si a v prach sa obrátiš.

Plní silných dojmov a emócií sme boli veľmi radi, keď nám organizátori na záver podujatia ponúkli ako rozptýlenie pozrieť si aj ďalšie dve výstavy: Klobúk dole pán Brunovský a Textile art of today, ktorá predstavuje v krajinách V4 aktuálnu profesionálnu textilnú tvorbu.

Fotogaléria.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.Dátum pridania29.03.2016 10:20
AutorMonika
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO
NálepkyŽiadne


Cisco