Druhý ročník Prvosienky zožal úspech!

Druhý ročník Prvosienky zožal úspech!

Rok sa s rokom stretol … Opäť tu máme jar, snáď najkrajšie ročné obdobie. Príroda nepotrebuje módnych návrhárov, je krásna sama o sebe.“ zazneli úvodné slová moderátoriek. Ocitli sme sa na Prvosienke – jarnom festivale Javorky, ktorý sme prvým ročníkom zaviedli už minulý rok. A verte nám, že sa nejedná len tak o hocijaký festival…

Ide totiž o prednes poézie a prózy v cudzích jazykoch, ktoré sú vyučované u nás v škole. Počuli sme angličtinu, nemčinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu, španielčinu.. no zaznela aj čeština a samozrejme na záver aj rodný jazyk slovenský. Ale poďme poporiadku… ako to vlastne prebiehalo?

Celé predstavenie moderovala skvelá Aďka Lengvarská spoločne s pani učiteľkou Lozanovou a otvorila ho Erika Wachterová recitáciou básne Jána Botta „Škovránok“ – prirodzene v slovenskom jazyku a tancom Peťka Janíková, Laura Bartošová a Veronika Liptáková. Potom sme sa už však rýchlo prehupli do zahraničia.

Angličtinu ako dominantný svetový jazyk sme počuli z úst Sebastiána Petreka a Marka Kacvinského, ktorí zahrali scénu z príbehu o Forrestovi Gumpovi. Potom nasledovala pomerne moderná a aj vtipná verzia rozprávky o červenej čiapočke, ktorú vskutku úžasne odprezentovala Tamarka Krestianová.

Po krásnom tanci Peťky Janíkovej a Gabriela Mikolaja a speve Veroniky Kacvinskej, Adriána Ondova a Karin Forgáčovej sme sa preniesli do susedného Nemecka. Janko Gerčák, Adam Ogurčák a Tamarka Krestianová predviedli „Die farben der familie“ teda báseň od Moniky Rieger. Aj keď pizza je doménou Talianov, v nasledovnom nemeckom vstupe si Mária Becková a Silvia Olekšáková zahrali zákazníka, ktorý si chce objednať pizzu a donáškara, pričom ten má až príliš otvorený prístup k osobným informáciám. Nemecký vstup ukončil Adrián Ondov piesňou „Weil ich wieder zu hause bin“.

A prišla na rad francúzština. Maturantky Oľga Bagarová a Martina Petríková krásne zarecitovali báseň od francúzskeho spisovateľa Prudhomma s názvom „En voyage“. Francúzština nie je až tak rozšírený jazyk a tak väčšina divákov nie veľmi nerozumela. Moderátorky však prezradili, že báseň je vyjadrením emócií autora počas cesty nočným vlakom pri stretnutí mladého dievčaťa. Typicky francúzske, však? Atmosféru krajiny „šansónu“ doplnili dievčatá Veronika Kacvinská, Karin Forgáčová a Adrián Ondov spevom za tanečnej asistencie Sašky Harničárovej.

Potom sme odbehli do temperamentnej Itálie! Obrovským prekvapením boli dievčatá z primy – naše najmladšie Javoráčky  – Katka Hrubčová a Marietka Mareková. Tie nám predviedli skvelú taliančinu a krásnu výslovnosť skrz báseň od Gianniho Rodari „P e B“. Adrian Ondov bezchybný vstup uzavrel talianskou piesňou.

Niektorí účinkujúci si počas predstavenia aj zajedli. Ako to? Nuž prišiel na rad vstup ruského jazyka a Maroš Mariančík sa počas prednesu básne o pirohu natoľko vžil do role, že si z jedného takto nachystaného sladkého pirohu aj uhryzol :) Za ním nasledoval David Kampo, ktorý hviezdil pri simulovaní choroby, aby nemusel ísť do školy. Ruské kolo bolo viac ako vydarené – chalani boli skvelí a bodku za Ruskom dala Jarka Leskovská piesňou „Milenkij moj“ v doprovode Katky Kubičárovej.

Horúce Španielsko na seba nenechalo čakať a Anička Krištofčová si zahrala zblúdilú turistku, ktorú ale našťastie zachránil a usmernil fešný španiel David Kampo. Lea Kunzová a Adrián Ondov piesňou „Soy mi mejou momento“ ukážku španielskeho jazyka dotvorili do príjemného zážitoku.

Ale to už bol čas pomaly sa vrátiť domov na Slovensko. Predtým však prišla krátka zastávka u českých susedov. Vybehol Adam Kubala a všetci sme takmer padli na zadok (ale sme našťastie sedeli). Jeho výkon pri prednese veršov S.K.Neumana „V dubnu“ bol neopísateľný, priam heuristický a zožal zaslúžený aplauz.

To už bol však naozaj čas sa vrátiť k rodnej slovenčine. Rodným jazykom sme začali a ním sme aj skončili. Najprv príbehom o skrotení bicykla v bravúrnom podaní Adriana Ondova a potom známou piesňou „Čerešne“ v podaní Veroniky Kacvinskej. Obaja aktéri záverečného vstupu dotiahli vystúpenie k dokonalosti. A tak Koncertnú sálu spišskej Reduty zaplavil obrovský potlesk a „standing ovation“ prítomných divákov hovorila za všetko.

Ďakujem všetkým, ktorí sa na vystúpení podieľali, že doň vložili nielen obrovský kus svojho talentu, ale hlavne kus svojho srdiečka! Už teraz sa teším na budúci  – tretí ročník Prvosienky na Javorke.

S láskou riaditeľka :)

Zábery z tejto skutočne vydarenej akcie si môžete pozrieť na našich FB stránkach.Dátum pridania05.04.2016 11:21
AutorJavorka
KategórieOznamy, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco