Opäť v Levoči

Opäť v Levoči

Stalo sa už tradíciou, že pre našich študentov organizujeme v rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra nezvyčajnú exkurziu. Knižnicu už väčšina z nich bezpochyby pozná. No takú, čo do nej chodia nevidiaci návštevníci, mali možnosť spoznať tentokrát študenti Tercie A.

Ide o Knižnicu Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá je najdôležitejší osvetový stánok, slúžiaci slovenským nevidiacim . Táto inštitúcia nie je len samotnou knižnicou, je to zároveň tlačiareň vecnej i umeleckej literatúry v Braillovom písme a výrobňa zvukových kníh i časopisov.

Milí a ústretoví zamestnanci levočskej knižnice sa postarali o zaujímavé sprostredkovanie informácií o histórii, činnosti a aktivitách ich pracoviska. Ukázali nám miestnosť, kde sa požičiavajú tituly hrubých zväzkov kníh, povodili po štúdiách, kde naživo prebiehalo nahrávanie audio-knihy i časopisu, sprístupnili tlačiareň i korekčnú miestnosť.

Okrem toho sme mali ako čerešničku na torte možnosť „ zavtipkovať si“ na len nedávno zriadenej unikátnej výstave kreslených vtipov. Určite zapochybujete , či sa vôbec dá vnímať také čosi bez zraku. Ako teda? Humorné obrázky boli totiž aj reliéfne, mohli ste ich vnímať i dotykom a každý z nich mal pri sebe aj popis, samozrejme, aj v bodovom písme. Takto to teda chodí ..... Kým my, vidiaci, vnímame okolitý svet najmä očami, tí, čo zrakový zmysel nemajú, sa smejú taktiež, no je to pre nich oveľa zložitejší proces. Tak ako celý život.

Nad tým, ako vnímajú tento handicap – slepotu, naši terciani a ako hodnotia aj absolvovanú exkurziu, prinášame aspoň v niekoľkých myšlienkach.

Prišla som na to, aké dôležité je si svoje zdravie vážiť. … A preto by sme im mali pomáhať. Malo by sa zriadiť viac takýchto centier, knižníc. Aspoň takýmto spôsobom im spríjemniť život. “ ( B.J.)

Je obdivuhodné, ako nevidiaci vedia čítať z, pre mňa, nezmyselných bodiek. “ ( B.M. )

Knižnica MH ma naučila o živote takýchto ľudí. Videla som, ako usilovne tam pracujú, aby uľahčili život nevidiacim. “ ( A.G.)

Bol som veľmi prekvapený a rád, že aj slepci sa môžu vzdelávať. “ (D.S.)

Predstavte si, že sa každé ráno zobúdzate do tmy a s tmou v očiach aj zaspávate. Nevidíte okolitý svet, nerozoznáte červenú od modrej… Váš zrak nahrádza hmat, slepecká palička alebo psík, ktorý s vami oddane kráča deň čo deň. “ (V.R.)

Miesto, kde si človek uvedomí „ človečinu “. Tercia A ním prešla na jednotku !

Vďaka za dobrý pocit, M. BellušováDátum pridania02.05.2016 09:23
AutorJavorka
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco