Majka na Medzinárodnom zasadnutí Modelového Európskeho parlamentu 2016 v Budapešti

Majka na Medzinárodnom zasadnutí Modelového Európskeho parlamentu 2016 v Budapešti

V čase od 9.4. do 16.4. 2016 sa konalo v Budapešti medzinárodné zasadnutie Modelového Európskeho parlamentu 2016. Tohto zasadnutia sa zúčastnila i delegácia štyroch študentov zo Slovenska a medzi nimi bola aj naša študentka z bilingválnej IV.B – Mária Dudžáková.

Nadácia Modelový Európsky parlament so sídlom v holandskom Haagu (Model European Parliament Foundation) v roku 1994 vytvorila európsky projekt Modelový Európsky parlament s cieľom poskytnúť mladým ľuďom „iný“ vlastnou skúsenosťou podmienený pohľad na proces európskej integrácie a tak pochopiť mechanizmus práce európskych inštitúcií, priviesť mladých ľudí k záujmu o štáty a problémy súčasnej Európy.

Tento projekt dáva mladým študentom od 16 do 19 rokov možnosť zažiť proces európskej spolupráce na vlastnej koži. Mladí ľudia realizujú diskusie ako v reálnom parlamente a riešia otázky týkajúce sa nasledujúcich oblastí: zahraničné veci, trvalo udržateľný rozvoj, sociálne veci a zamestnanosť, kultúra a vzdelávanie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, spravodlivosť a občianska sloboda, priemysel, výskum a energetika, bezpečnosť a obrana a taktiež rodová rovnosť.

Všetky diskusie, rozpravy a rokovania prebiehajú v angličtine. I to dokazuje šikovnosť študentov, od ktorých sa vyžaduje prehľad o daných témach, ale i aktívne využívanie a znalosť anglického jazyka. Študenti počas týždňa mali možnosť pracovať priamo v parlamentných výboroch na návrhu jednotlivých rezolúcií, z ktorých tie úspešné na základe počtu hlasov boli odsúhlasené a posunuté priamo Európskej Komisii v Bruseli na posúdenie.

A čo o tejto zahraničnej skúsenosti hovorí samotná Majka?

„Osobne môžem povedať, že tento týždeň bol zatiaľ jedným z najsilnejších a najzaujímavejších zážitkov v mojom doterajšom živote. Nielen že som mala tú česť si vyskúšať, aké to je zastupovať našu krajinu a povedať svoj názor v rôznych rozoberaných témach, ale spoznala som veľmi veľa nových ľudí, s ktorými sme doteraz v kontakte. Taktiež sme mali možnosť navštíviť maďarský parlament a zasadať v ňom ako ozajstní poslanci. Takto sme rozoberali a hlasovali o napísaných rezolúciách každej komisie (v rezolúcii sú zadefinované problémy a návrhy na riešenia na daný problém). Nie všetky rezolúcie prešli, a napriek tomu, že sme boli len študenti, naše názory a pohľady nie sú zanedbateľné. Spoznala som veľmi inteligentných a sčítaných mladých ľudí, čo vedeli o aktuálnom dianí veľmi veľa. A s potešením môžem povedať, že rezolúcie, ktoré prešli hlasovaním budú posunuté Európskej Komisii.

Jednou z najkrajších vecí, ktoré som sa za tento týždeň naučila je, že aj keď sme každý z inej krajiny a kultúry – aj napriek našim rozdielnym pohľadom, sme všetci rovnakí. Všetci máme svoje radosti a trápenia a všetci chceme byť šťastní. Každého názor je podstatný a zaslúži si vypočuť. Sme ľudia a mali by sme stáť pri sebe. Tento zážitok mi dal veľa ako z profesionálneho, tak i z osobného hľadiska, a preto by som ho dopriala každému, kto by mal záujem…“

Zaujalo Vás to? Pozrite si zopár fotiek alebo video zo 6.dňa zasadnutia.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD. a Mária DudžákováDátum pridania03.05.2016 15:58
AutorMonika
KategóriePK ANJ, PK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco