Štúrovi nasledovníci a ich cesta do národného kola

Štúrovi nasledovníci a ich cesta do národného kola

Verili by ste, že súťaž v rétorike, ktorej názov nesie aj meno jedného z najväčších slovenských rečníkov všetkých čias, nášho velikána-jazykovedca Ľudovíta Štúra, oslavuje už 30 rokov? Štúrov Zvolen má jasné poslanie: odhaliť rečnícke umenie v radoch mladšej generácie a formovať tým jej pozitívny vzťah k slovenskému jazyku.

Jej 3 kategórie zahŕňajú súťažiacich vo veku 12 – 19 rokov. Každá z nich je čímsi špecifická. Tá najvyššia, napríklad, overuje pripravenosť súťažiacich vo voľne zvolenej téme formou úvahy či výkladu a vo vyžrebovanej téme, kde ide o slávnostnú reč, agitačný či kultúrno-spoločenský prejav.

V našej škole sme zorganizovali najprv domáce kolo, ktoré prebehlo 26. apríla 2016. Účastníkov síce veľa nebolo, no kvalita ich vystúpení porotu v zložení troch slovenčinárok, p. Osvaldovej, Zahurancovej a Bellušovej, naozaj zaujala. A tí najlepší si odniesli okrem vecných cien aj postup do okresného kola. Boli to za I. kategóriu – Sofia Bučáková a Marietta Mareková , obe z P.A, za II. kategóriu – Lenka Krišandová z K.A a za III. kategóriu – Andrea Lengvarská zo Sx.A, Denis Dzurňák z 2.B a Martin Pollák z 3.B. Nuž a tí dvaja favoriti z najvyššej kategórie sa blysli aj 10.mája 2016 v regionálnom kole. Martin skončil na 3. mieste a Denis na postupovom, 1. mieste.

A len pre predstavu, aby ste uverili, že to nie je žiadna hračka. Viete si predstaviť rečniť na témy: Socha, ktorá nemlčala...... (Lenka), Dobrý deň, moja sestra je angorská mačka, Čo spôsobil Ján Požiar v mrazničke ? , resp. uviesť slávnostnou rečou otvorenie fabriky na výrobu zaváracích fliaš (Denis), privítať mimozemšťanov z planéty XYZ (Andrea), alebo otvoriť nový školský rok za účastí predstaviteľov mesta (Martin) ?

Sme nesmierne hrdí na tých, ktorí sa pustili do neľahkého boja a vyšli z neho ako víťazi. Denis má teda šancu zviditeľniť na celoslovenskom kole nielen seba, ale aj našu Javorku. Javorka mu želá správne naladený jazyk a dostatočnú guráž na to, aby presvedčil o svojich kvalitách aj v srdci Slovenska, vo Zvolene. Veríme Ti, Denis, Ty to dobre vieš!

Pozrite si fotogalériu (Zdroj: vlastný archív a archív Spišského osvetového strediska)

Mgr. Martina BellušováDátum pridania12.05.2016 11:55
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco