Mládežnícka výmena v Taliansku

Mládežnícka výmena v Taliansku

Nový školský rok odštartovalo 5 študentiek z Javorky trošku netradične – v Ríme. Tatiana Hantáková, Simona Safková, Andrea Lengvarská, Karina Forgáčová a Juliána Meindlová sa zúčastnili v dňoch 2. –12. septembra 2016 v rámci programu Erasmus+ mládežníckej výmeny Up to me v Taliansku.

A ako túto výmenu videli účastníčky?

Up to me (Je to na mne). S týmito slovami sa začala naša cesta plná očakávaní na 12-dňovú mládežnícku výmenu do Ríma, kde nás už netrpezlivo čakali účastníci z Nemecka, Španielska, Francúzska a Talianska.

Celý projekt sa niesol v duchu udržiavania rovnováhy medzi človekom a životným prostredím a vytvorenia aktivít, ktoré by prepojili mladých ľudí viac s prírodou. Počas desiatich dní sa 30-členný „Up to me“-tím aj s nami, piatimi babami, včlenil do miestnej komunity Talianov, ktorej pomohol s drobnou obnovou ich parku, a oni nás pre zmenu učili, ako si pripraviť pravú taliansku pizzu ;) .

Navštívili sme aj miestne záhradky, ktoré si Taliani sami udržiavajú uprostred Ríma. Vysvetlili nám, ako sa snažia chrániť životné prostredie a udržať zeleň vo svojich štvrtiach. Väčšinu času sme však trávili v komunite, ktorá si sama vyčistila a upravila miesto na park. V nej bola vybudovaná malá reštaurácia Casseta Rossa, kam každý večer prichádzalo veľmi veľa ľudí z okolitých panelákov a takto spoločne trávili večery. Avšak dvojdňová túra s kempovaním v talianskych horách Malania overila naše schopnosti zžitia sa s prírodou úplne.

Tým, že projektu sa zúčastnili mladí ľudia z piatich krajín, sme mali taktiež možnosť spoznať ich kultúru, humor a naučiť sa nové slová a frázy v ich jazykoch. Utvrdili sme sa v tom, že o mnohých národoch kolujú mýty, ktoré sú často nepravdivé. Absolvovali sme aj kultúrny večer, kde každá krajina pripravila svoje národne jedlo a predstavila svoje mesto a vlasť. Od nás sa dozvedeli o krásach Spiša. Voľné chvíle sme trávili spoločne a učili sme sa spoznávať a dozvedieť sa čo najviac o krajine toho druhého. Utvorili sme jednu veľkú medzinárodnú rodinu, ktorá si užila mnoho zábavy, a domov sme si odniesli kopec zážitkov a nových kamarátstiev na celý život.

Na záver by sme sa chceli poďakovať vedeniu Javorky, že nám umožnilo zúčastniť sa projektu a získať tak nové skúsenosti.

Autori: Tatiana Hantáková, Simona Safková, Andrea Lengvarská, Karina Forgáčová a Juliána Meindlová

Pozrite si fotogalériu.Dátum pridania26.09.2016 16:32
AutorMonika
KategórieOznamy
NálepkyŽiadne


Cisco