LENKA na celoslovenskom finále súťaže EUSTORY

LENKA na celoslovenskom finále súťaže EUSTORY

EUSTORY je sieť dejepisných súťaží po celej Európe. Do 11.ročníka tejto súťaže sa zapojila aj naša študentka Lenka GORECKÁIII.A. Hlavnou časťou jej práce bola historická fotografia, ktorá dokumentovala udalosť, epochu v minulosti. Jej výskumná práca mala názov Ján Cvaniga zo Šuňavy.

V nej opisovala život a prácu svojho pradeda, ktorý bol obecným hlásnikom.

Do EUSTORY sa zapojili študenti z celého Slovenska, ktorí poslali 69 prác. Porota vybrala zo súťažných prác 10 fotografií, ktoré sú pri príležitosti Predsedníctva Slovenska v EÚ vystavené od septembra 2016 v Bratislave. Medzi nimi je aj Lenkina súťažná fotografia jej pradeda.

„Keby vedel, že dnes je jeho fotka, podobizeň, vystavená v Bratislave, s opisom jeho života, bol by to asi tiež veľmi silný zážitok aj pre neho.“ Najradšej by som mu povedala, aká som naňho pyšná…" Toto sú Lenkine slová a pocity bezprostredne po návšteve vernisáže víťazných fotografií v Galérii Slovenskej výtvarnej únie UMELKA v Bratislave, na ktorú bola pozvaná ako jedna z ocenených súťažiacich.

Eustory je súťaž z novodobej histórie pre študentov stredných škôl. Jej hlavným cieľom je podpora vzájomného porozumenia a tolerancie medzi mladými Európanmi prostredníctvom poznania histórie svojej krajiny, ako aj histórie ostatných európskych zemí. Autorom tejto myšlienky je nadácia Körber-Stiftung z Hamburgu. Od roku 2001, kedy Združenie Eustory, tvorené dnes už organizáciami z 20 európskych krajín vzniklo, sa do programu zapojilo vyše 90 000 mladých ľudí z rôznych krajín Európy. EUSTORY nepôsobí len v štátoch EÚ, ale aj v nečlenských štátoch, ako sú napríklad Švajčiarsko, Rusko, Bielorusko či Srbsko. Za cieľ si kladie vzbudiť v mladých ľuďoch záujem o svoje dejiny, o svoje korene a kultúrne odkazy predkov.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.Dátum pridania28.09.2016 09:32
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco