Exkurzia OSVIENČIM - KRAKOV

Exkurzia OSVIENČIM - KRAKOV

V období „Dušičiek“, keď všetci spomínajú na zosnulých, sa študenti Javorky rozhodli uctiť si Sviatok všetkých svätých trošku inak. Uctili si nielen svojich blízkych, ale aj nevinné obete druhej svetovej vojny. A to priamo v koncentračnom tábore…

Osvienčim je malé mestečko v Malopoľskom vojvodstve, ktorého dejiny siahajú do 12. storočia. V súčasnosti je mesto významnou turistickou destináciou aj vďaka tomu, že sa tu nachádza najsmutnejšie múzeum na svete- koncentračný tábor. Všetci, ktorí sme sa tejto exkurzie zúčastnili, sme pri prechode bránou s nápisom ARBEIT MACHT FREI mali zmiešané pocity. Za bránou nás čakalo múzeum ľudského zla.

Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkom pripomínajúcim celému svetu zvrátenosť nacistického režimu a utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí po celej Európe. Kopy detských topánočiek, ľudských vlasov sú spomienkou na tisíce a tisíce obetí. Každého z nás zomkla obrovská ľútosť a určite sa nám v mysliach vynorila otázka, ako toľkú hrôzu mohol niekto dopustiť. Osvienčim je právom považovaný za cintorín národov.

V oboch objektoch koncentračného tábora sa správcovia múzea snažia zachovať čo najviac predmetov v pôvodnom stave. Svedčí o tom aj množstvo murovaných a drevených barakov, pozostatky plynových komôr, krematórií, komíny, dobové oplotenie, stena smrti…

V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác.

Na vlastné oči sme sa presvedčili o obrovskom pochybení v dejinách ľudstva. Je to veľmi dôležité…Preto, aby sme nezabudli.

Popoludní naša exkurzia pokračovala v Krakove. Krakov, bývalá kráľovská metropola Poľska, patrí k najkrajším historickým mestám v Európe. Počas prechádzky stredovekými uličkami na nás dýchala história na každom kroku. Množstvo kostolov, palácov, Wawel, Kráľovská cesta, ale hlavne najstaršie a najväčšie stredoveké námestie v Európe umocnilo pozitívny dojem z príjemne stráveného dňa dejepisnej exkurzie.

Pozrite si fotogalériu a prečítajte si, ako túto exkurziu vnímali samotní študenti. .> PhDr. Renáta Kudriková, PhD.Dátum pridania04.11.2016 11:27
AutorMonika
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO
NálepkyŽiadne


Cisco