Keď sa Javorka postaví za nespravodlivo utláčaných

Keď sa Javorka postaví za nespravodlivo utláčaných

Prišiel diplom s poďakovaním. Amnesty International ďakuje vedeniu gymnázia. No my vieme, že v skutočnosti toto poďakovanie patrí Vám, milí študenti, ktorí ste sa 13. decembra 2016 postavili za práva nespravodlivo utláčaných a napísali list. List, ktorý má silu meniť životy. Pamätáte? Ale pekne poporiadku… Maratón písania listov na Javorke zhodnotí Mgr. Ivana Šťastná, ktorá celú túto akciu na našom gymnáziu zastrešovala ;)

13. december 2016 sa u nás na Javorke niesol opäť v duchu solidarity a vyjadrenia podpory tým, ktorých práva a slobody sú porušované, či nejakým spôsobom obmedzované. Druhý ročník Maratónu písania listov na Javorke bol realizovaný pod záštitou organizácie Amnesty International s cieľom podporiť nespravodlivo väznených, prenasledovaných alebo utláčaných ľudí.

Maratónu sa zúčastnili študenti osemročných aj bilingválnych tried a tento rok sme napísali spolu úctyhodných 296 listov (pre porovnanie – minulý rok sme napísali 109 listov), ktoré sme zaslali na adresu Amnesty International v Bratislave. Študenti sa vyjadrili ku všetkým tohtoročným prípadom. Pre zaujímavosť: najviac vás oslovil príbeh Annie Alfredovej z Malawi, ktorá sa narodila ako albínka a na svoju inakosť môže doplatiť ako mnohí iní albíni žijúci v Malawi. Od novembra 2014 bol totiž zaznamenaný prudký nárast útokov na osoby s albinizmom, ktorí žijú v nebezpečenstve z únosu alebo zabitia ľuďmi, ktorí veria, že vďaka častiam ich tela zbohatnú.

Veľmi výrazne ste podporili i Edwarda Snowdena z USA, ktorý sa v júni 2013 podelil s novinármi o tajné americké dokumenty a rozprúdil celosvetovú diskusiu o zmene zákonov, ktoré by nám pomohli chrániť naše súkromie. V súčasnosti čelí obvineniam, že predal tajné informácie a nemôže sa vrátiť do svojej vlasti.

Študenti mali možnosť písať listy po anglicky, a tak si zlepšiť svoje praktické jazykové kompetencie. Túto možnosť využili takmer všetci študenti.

Listy sú obrovskou podporou pre obete nespravodlivosti a ich blízkych. Sú pre nich nádejou a dôkazom toho, že sa na nich nezabudlo. O ďalšom vývine jednotlivých prípadov Vás budeme informovať.

Všetkým, ktorí sa tejto akcie zúčastnili, vyjadrujeme veľké ĎAKUJEME!

Mgr. Ivana Šťastná

Pozrite si fotogalériu.Dátum pridania16.02.2017 11:28
AutorMonika
KategóriePK NEJ - FRJ - TAJ - RUJ, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco