Modelové zasadnutie OSN

Modelové zasadnutie OSN

Andrea Lengvarská (Sp.A) a Lenka Volková (2.B) spolu so 110 študentmi z 11 krajín sveta mali možnosť vyskúšať ako funguje vrcholová diplomacia.

Počas troch dní sa v Žiline stali delegátkami na Modelovom zasadnutí OSN –ZAMUN 2017, ktoré organizuje Bilingválne gymnázium Tomáša Ružičku a Mestský úrad v Žiline.

ZAMUN je ako jedna z mála podobných akcií organizovaných na Slovensku jedinečnou príležitosťou pre študentov na získanie lepšieho prehľadu v politických a medzinárodných témach.

Rokovania boli zamerané na financovanie teroristických skupín, obchodovanie s ľuďmi, ochranu hmotného a nehmotného dedičstva vo vojnových zónach, problematike používania improvizovaných výbušných zariadení.

Naše dievčatá zastupovali na rokovaniach Pakistan. Už pred začatím konferencie museli mať naštudovanú politickú situáciu a prax tejto islamskej republiky.

Diskusie sú riadené a ich zámerom je vyriešiť zadaný problém a zostaviť finálnu rezolúciu. Aby bolo zasadnutie čo najbližšie k realite, študenti majú dodržiavať všetky zásady etikety, spoločenského kódexu, bontónu či diplomatickej terminológie. Všetky rokovania prebiehajú v anglickom, francúzskom a španielskom jazyku.

Modelové zasadnutie OSN predstavuje veľkú príležitosť pre mladých ľudí podieľať sa na riešení súčasnej problematiky v oblasti globálnej bezpečnosti a geopolitiky. Študenti si môžu vyskúšať konštruktívnu diskusiu, silnú argumentáciu či hľadanie kompromisov, a to všetko v cudzom jazyku. Takéto a podobné podujatia podnecujú vznik novej generácie zodpovedných mladých ľudí, ktorým záleží na svojej budúcnosti a budúcnosti krajiny v ktorej sa narodili.

Andrejka s Lenkou si počas rokovaní našli priateľov z Indie, Izraela, Holandska, Nemecka, Francúzska, Španielska, Švédska, Jordánska, Fínska...... Pozrite si fotogalériu .

Tohto podujatia sa mohli zúčastniť aj vďaka finančnej podpore firmy Embraco Slovakia Spišská Nová Ves.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.

A čo o tomto jedinečnom podujatí povedali jej účastníčky?

Andrejka hovorí:

Viete si predstaviť, aké je to byť v pozícii delegáta, reprezentovať pre vás možno doposiaľ nie celkom známy štát a spolurozhodovať o spoločensky dôležitých návrhoch? MUN-y, čiže modelové zasadnutia OSN vám v priebehu niekoľkých dní umožnia oboznámiť sa nielen s formálnymi procedúrami, ktoré sprevádzajú každé stretnutie výborov, ale aj často komplikovanými medzinárodnými vzťahmi, ktoré panujú na diplomatickej pôde. Ako delegátka Pakistanu v Ekonomickom a sociálnom výbore (ECOSOC) som sa zaoberala ochranou hmotného a nehmotného dedičstva vo vojnových zónach. Vzhľadom na nedávne ničenie starobylého sýrskeho mesta Palmyra je táto téma veľmi aktuálna. Napriek tomu že na dosiahnutie rezolúcie sme mali iba niekoľko hodín spoločnej diskusie, podarilo sa nám nájsť také riešenia, ktoré boli akceptované väčšinou krajín, vďaka čomu boli návrhy prijaté. Za tri dni na ZAMUNe som sa naučila veľa. Či už to bolo počas neformálnych diskusií počas delegátskej párty, alebo na zasadnutiach výboru, potvrdilo sa to, čo povedali diplomati pracujúci vo Viedenskom sídle OSN na úvod- kľúčom k úspechu je rešpekt, efektívna debata a schopnosť urobiť kompromis. Ďakujem veľmi pekne pani učiteľke Kudríkovej, ktorá nám tento výnimočný zážitok umožnila a takisto svojim spoludelegátkam Lenke a Vike, s ktorými bola radosť spolupracovať a tráviť voľný čas. Záver? Každému odporúčam hľadať spôsoby, ako sa osobnostne posunúť aj mimo školy, lebo to, čo nadobudnete vlastnou skúsenosťou len tak rýchlo nezabudnete.

Lenka dopĺňa:

ZAMUN 2017 si budem navždy pamätať. Možno to vyznelo ako klišé, ale je to skutočne pravda. Počas tejto konferencie som mala jedinečnú možnosť stretnúť sa so zaujímavými osobnosťami, zistiť, ako nad určitými problémami rozmýšľajú rôzne národnosti a poriadne sa zabaviť. Aj keď priebeh konferencie bol formálny, mohli sme si vybrať ako strávime voľný čas. Navštívili sme kúpele Rajecké Teplice, a pekne využili, čo ponúkali ;) Veľmi sa mi práca delegátky páčila a vďaka tomu som bližšie spoznala “našu” krajinu Pakistan.Dátum pridania24.04.2017 23:08
AutorMonika
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco