Opäť v zahraničí. Tentokrát v Turecku.

Opäť v zahraničí. Tentokrát v Turecku.

Rovnosť mužov a žien – toto bola téma mládežníckej výmeny Work of wo(man) v Izmire, v Turecku, na ktorej sme sa zúčastnili spolu s pani učiteľkou Ondzikovou od 12 – 21/5/2017. V rámci projektu sme porovnávali postavenie žien a mužov v pracovnom, spoločenskom a súkromnom živote. O rozdieloch v odlišných krajinách sme viedli otvorené diskusie, a taktiež sme dospeli k názoru, že postavenie muža/ženy nezáleží len od náboženských či právnych noriem, ale aj od samotného postoja spoločnosti.

Okrem hlavného zámeru projektu, ku ktorému sa viazali všetky workshopy či dokonca divadlo pre verejnosť, sme sa venovali aj vedľajšej téme, ktorou bolo spoznávanie nových kultúr. Okrem Slovenska sa tejto výmeny zúčastnilo aj 5 ďalších krajín. Litva, Poľsko, Rumunsko, Taliansko a samozrejme Turecko, vďaka čomu sme mali možnosť nadviazať nové priateľstvá a priučiť sa cudzím zvykom.

Vo voľnom čase sme navštívili známy turecký trh Kemeralti, námestie Konak, či typickú moslimskú mešitu. V procese spoznávania tureckej kultúry sme nevynechali ani tradičný obchod s cukrovinkami a tureckou kávou, a na našom zozname ochutnávok nechýbalo ani národne jedlo-kebab.

Koncom výmeny sa nám naskytla možnosť prehliadky starovekého gréckeho mesta Efez a plavba loďou, ktorá zahŕňala zastávku na ostrovnej pláži Egejského mora, kde sme zahájili letnú sezónu skákaním z lode (len pre odvážlivcov). Počasie nás v tento deň mierne zradilo, avšak zvyšné dni sa teplota pohybovala okolo 30tich stupňov.

Vec, ktorá nás počas projektu prekvapila je rozhodne turecká mentalita. Ak si spomenieme na reakcie ľudí po oznámení odchodu do Turecka, tak môžeme s istotou povedať, že naše nadšenie nezdieľali. Avšak opak býva pravdou; ľudia boli priateľskí, starostliví a ich túžba komunikovať častokrát presahovala ich znalosti anglického jazyka. Ale ani táto jazyková bariéra im nezabránila v ochote spolupracovať a rozprávať sa s nami. Na rozdiel od Európanov sa ľudia v Izmire za ničím bezhlavo nehnali a predsa im nič nechýbalo, nikde sa neponáhľali a predsa mali dostatok času a v neposlednom rade treba vyzdvihnúť fakt, že ich priority zahŕňali ďaleko ľudskejšie hodnoty ako tie naše.

Pozrite si fotogalériu.

Silvia Olekšákova, Barbora Soľanová, Katarína Stupákova, Lea Hojnošová, Veronika Turčanová, Andrea MakarováDátum pridania04.06.2017 20:38
AutorMonika
KategórieÚspechy
NálepkyŽiadne


Cisco