Tajný život mesta...

Tajný život mesta...

Čo sa skrýva za týmto tajuplným názvom?

Aj nás prekvapil názov projektu, do ktorého sme sa zapojili my Javoráci, z Gymnázia Javorová 16 v Spišskej Novej Vsi, na čele s triedou Príma A, ktorá jednotlivé akcie iniciovala. Tento projekt je realizovaný pod záštitou neziskovej organizácie Živica a hlavným generálnym partnerom je VEOLIA . Vďaka tejto dvojici, sa nám podarilo skúmať rastlinky v ich prirodzenom prostredí – teda v prírode.

A keďže tablety a mobily sú už našou neodmysliteľnou súčasťou, tak ako zubná kefka ;) , zobrali sme si ich so sebou do prírody a využili na zábavu, ktorá bola naozaj veselá. Naučili sme sa všímať si veci okolo nás, rastliny, živočíchy a dokonca aj nerasty. Odhaľovali sme tajomný svet rastlín, ktoré akurát začínali pučať a dokonca sme sledovali ako sa vyvíjajú púčiky, ako jarné rastlinky kvitnú a kedy odkvitajú. Začali sme vnímať prírodu aj trochu inak ako doteraz a hlavne sme sa dostali na čerstvý vzduch.

Začali sme skúmaním okolia školy a našej ulice, ktorá nesie botanický názov Javorová, takže ako prvé sme preskúmali javory – aké druhy rastú na našej ulici a koľko ich je. Sledovali sme ich jarné prebúdzanie, púčiky, listy, kôru, dokonca aké organizmy rastú alebo žijú na stromoch a v blízkom okolí. Zavítali sme aj do Slovenského raja a pri Ďurkovci, kde sme skúmali aj skameneliny z treťohorného mora, nás lúka plná miliónov kvetov lákala k sebe. Každý kvietok chcel byť zvečnený v mobile alebo tablete. Veselá atmosféra spojila našu triedu Prímu A ešte viac dokopy. Školský tím viedol jednotlivé aktivity. Starší študenti sa tiež aktívne zapájali a fotili v okolí svojho bydliska a na výletoch do blízkeho okolia. Pozrite si fotogalériu.

Ďakujeme organizátorom za možnosť zúčastniť sa takého užitočného projektu a my ďalej budeme pokračovať vo fotení. Cez prázdniny a v jeseni si vytvoríme fotogalériu so súťažou o najkrajšiu fotografiu: Rastlina roka fotená cez mobilnú aplikáciu PlantNet.

PlantNet – je obrazová aplikácia na identifikáciu rastlín vyvíjaná vedcami z francúzskych výskumných organizácií (Cirad, INRA, Inria a IRD), zo siete Tela Botanica a vďaka finančnej podpore nadácie Agropolis.

Ing. J. JendrichovskáDátum pridania07.06.2017 09:32
AutorMonika
KategórieOznamy, PK BIO - CHEM
NálepkyŽiadne


Cisco