Javorka a práva utláčaných

Javorka a práva utláčaných

Amnesty International udeľuje Gymnáziu, Javorová 16 Certifikát za úspešnú účasť na Maratóne písania listov 2017 a zároveň vyslovuje poďakovanie za účasť v najväčšej medzinárodnej akcii na podporu tých, ktorých práva sú porušované.

Do Maratónu písania listov sa tento rok zapojili ľudia z 80 krajín sveta, ktorí spoločne napísali viac ako 3 611 000 listov. Zo Slovenska odišlo tento rok viac ako 10 000 listov. Ich súčasťou sú aj listy študentov Javorky.

Poďakovanie teda patrí i Vám, milí študenti, ktorí ste sa 12. decembra 2017 postavili za práva nespravodlivo utláčaných a napísali list. List, ktorý má silu meniť životy.

12. december 2017 sa u nás na Javorke niesol opäť v duchu solidarity a vyjadrenia podpory tým, ktorých práva a slobody sú porušované, či nejakým spôsobom obmedzované.

Už tretieho ročníka Maratónu sa zúčastnili študenti osemročných aj bilingválnych tried a tento rok sme napísali spolu úctyhodných 292 listov (pre porovnanie – minulý rok sme napísali 296 listov a predminulý 109 listov), ktoré sme zaslali na adresu Amnesty International v Bratislave. Študenti sa vyjadrili ku všetkým tohtoročným prípadom.

Pre zaujímavosť: najviac Vás oslovil príbeh online aktivistu menom Tadjadine Mahamat Babouri z Čadu. Na Facebooku uverejnil videá, v ktorých obvinil čadskú vládu a ľudí, ktorí k nej majú blízko, z korupcie a zneužívania verejných prostriedkov. O niekoľko dní bol na ulici za bieleho dňa odvlečený skupinou mužov, o ktorých sa predpokladá, že patrili k spravodajskej službe. Teraz čelí viacerým obvineniam vrátane ohrozenia národnej bezpečnosti a hrozí mu doživotie. Je vážne chorý – vo väzení dostal tuberkulózu – a potrebuje okamžitú lekársku starostlivosť. Za mreže sa vlastne dostal len preto, že odvážne vyjadril svoj názor.

Ďalší prípad, ktorý Vás zaujal je z Číny, kde Ni Yulan už roky statočne čelí obťažovaniu a prenasledovaniu zo strany čínskych úradov, lebo sa postavila za ľudí, ktorých vysťahovali z ich domovov. Bývalá právnička podporovala množstvo ľudí, ktorých vyhnali z ich príbytkov kvôli lukratívnym stavebným projektom.

Študenti mali možnosť písať listy po anglicky, a tak si zlepšiť svoje praktické jazykové kompetencie. Túto možnosť využili takmer všetci študenti.

Kanceláriou Amnesty International Slovensko boli Vaše listy následne doručené predstaviteľom vlád a o vývoji jednotlivých prípadov nás bude kancelária priebežne informovať.

Listy sú obrovskou podporou pre obete nespravodlivosti a ich blízkych. Sú pre nich nádejou a dôkazom toho, že sa na nich nezabudlo. Úspechy je vidno okamžite. Už v priebehu aktivít dochádza k prepusteniu väzňov svedomia, nečinné úrady začínajú konať, zákony sa menia alebo rušia.

Význam to teda určite má a nás môže tešiť, že študentom Javorky nie sú neprávosť a nespravodlivosť ľahostajné.

Všetkým, ktorí sa tejto akcie zúčastnili, vyjadrujeme veľké ĎAKUJEME!

Pozrite si galériu.

Mgr. Ivana ŠťastnáDátum pridania10.02.2018 12:11
AutorMgr. Monika Sedláková
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO
NálepkyŽiadne


Cisco