Javorka » Stretnutie so spisovateľkou Veronikou Homolovou Tóthovou

Stretnutie so spisovateľkou Veronikou Homolovou Tóthovou

Nikto z nás si, našťastie, nevie celkom dobre predstaviť, aké to je zažiť nacistické prenasledovanie. Aj Slovensko má, bohužiaľ, obete takéhoto prenasledovania, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť. Aby sme si uctili ich pamiatku a dozvedeli sa viac o zaobchádzaní s ľuďmi v koncentračných táboroch, pozvala Lenka Gorecká, študentka 4.A, na besedu novinárku a spisovateľku Veroniku Homolovú Tóthovú, ktorá nám porozprávala o živote pani Violy Stern Fischerovej – hlavnej hrdinke knihy Mengeleho dievča, ktorej je autorkou. Pani Viola prežila na vlastnej koži štyri koncentračné tábory, neľudské Mengeleho pokusy a nakoniec sa jej podarilo nacistom ujsť.

Kniha Mengeleho dievča sa hneď po vydaní stala bestsellerom a doteraz láme rekordy v predajnosti. Za rok svojej existencie pozbierala všetky tituly, ktoré mohla – kniha roka, debut roka a cenu čitateľov jedných z dvoch najväčších kníhkupectiev na Slovensku. A týmto sa to ešte nekončí. „Veronikine predaje neklesli pod 2 500 kusov mesačne, to sa ešte nestalo. To je skutočne prelomový autor v slovenskej literatúre,“ prezrádza Gabriela Belopotocká, generálna manažérka vydavateľstva IKAR.

„Podľa mňa veľmi zavážilo aj to, že je to príbeh Slovenky. Je strašne veľa kníh s touto tematikou, ale príbeh Slovenky takto spracovaný a tak úprimne otvorená spoveď, ako to dokázala pani Viola, taký tu ešte naozaj nebol,“ vysvetľuje úspech knihy jej autorka Veronika Homolová Tóthová.

20. marca 2018 sa študenti 4.A, 4.B a seminaristi z dejepisu s nedočkavosťou usadili a keď to celé začalo, s údivom počúvali rozprávanie pani Homolovej. Rozprávala o sebe, o pani Viole, o knihe a o tom všetkom, čo zažila pri jej písaní. Po viac ako hodine a pol sme sa všetci s boľavým srdcom a myšlienkami na všetok ten smútok a strasti života zhodli na tom, že hrôzy vojny sa už nesmú nikdy opakovať…

Pozrite si fotogalériu.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.

Dátum pridania05.04.2018 17:45
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO