Bilingvalisti z Javorky v Maroku

Bilingvalisti z Javorky v Maroku

Tohtoročné jarné prázdniny boli pre niekoľkých študentov Javorky výnimočné.V rámci geografickej exkurzie navštívili Maroko.Naplánovali si navštíviť Marrakéš, Ouarzazate a Saharu. Maroko je pobrežná krajina severnej Afriky, …

jej západné pobrežie obmýva Atlantický oceán a severné pobrežie Stredozemné more, kde ho od Európy delí len 14 km úzky Gibraltársky prieliv.Väčšinu územia Maroka vypĺňajú pohoria, ktoré patria k horskej sústave pohoria Atlas. Najvyšším vrchom krajiny je JbelToubkal (DžabalTubkal, 4 167 m). Pozdĺž pobrežia Atlantiku sa ťahá pás nížin a juhovýchod krajiny pokrýva rozľahlá plošina Saharskej púšte.

A tu sa začína naša dobrodružná exkurzia:Po štyroch hodinách v lietadle sme sa ocitli na inom kontinente. Miestnym autobusom sme sa odviezli do centra Marrakéša. Je to štvrté najväčšie mesto v Maroku, hneď po mestách Fez, Casablanca a Rabat a je zároveň hlavným mestom Maroka.Námestie Jamma el-Fna bolo odlišné ráno, na obed, podvečer a úplne iné v noci. Najkrajší pohľad na jeho „chaos“ je z okolitých čajovní a kaviarní na strechách budov. Večer bolo toto miesto najživšie. Opice, hady, maľovanie hennou, tanec, spev, hudba, príbehy, ale aj rozpálené grily, pomarančové džúsy a jedinečná atmosféra, ktorá vyvolá zimomriavky. Okrem iného sme si pozreli mešitu Koutobia, ktorá je snáď najznámejšou budovou v Marrakéši. Jej minaret je najvyššou stavbou mesta a tak ho je vidieť aj z diaľky.

Z Marrakéša sme sa vybrali strmými priesmykmi Atlasu do ďalších miest. Zastavili sme sa Ouarzazate a AitBenHaddou, v hlinenom meste zapísanom do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré je obľúbené aj medzi filmármi z celého sveta.

Našou najzaujímavejšiou zastávkou bola ale jednoznačne púšť Sahara. Piesok bol na dotyk veľmi jemný. Hneď po príchode sme všetci mali chuť rozbehnúť sa a nezastaviť. Po chvíli sme však prišli na to, že bežať po dunách je veľmi únavné a preto sme si sadli na piesočný hrebeň. Rozmanité tvary dún nás očarili. Slnko začalo klesať a farba piesku nadobúdala postupne nekonečné množstvo nádherných farebných odtieňov. Vlasy a tváre sme mali plné piesku, no cítili sme sa šťastní – a o to pri cestovaní ide. Spoznali sme novú kultúru a ľudí, užili sme si nezabudnuteľné výhľady, východy a západy Slnka, vyskúšali sme sandboarding, jazdenie na ťavách, skúsili sme nové jedlá a chute.Každý ďalší deň znamenal ďalšie nové dobrodružstvo a dokopy sme prešli viac ako 1000 km.

A čo sme v Maroku ochutnali? Kebab na špajli, kuskus, polievku „Harira“, slimáky, čerstvé ovocné šťavy, tradičný marocký čaj asamozrejmenaj­typickejšie jedlo Tajine (tažín), pripravovaný v hlinenej nádobe, ktorá stojí na ohni a jej obsah sa niekoľko hodín dusí. Tajine je názov samotnej nádoby a jeho obsahom môže byť všetko, na čo si spomeniete, od zeleniny cez ryby, kuracie, hovädzie či jahňacie mäso, až po mäsové guľôčky a ovocie. Je to najbežnejšie jedlo celého Maroka a má toľko variácii, že ho môžete jesť každý deň a vždy chutí celkom inak.

Napriek tomu, že dnes nie je populárne chodiť do moslimských krajín, vedzte, že Maroko je bezpečná krajina. Aj Ministerstvo zahraničných vecí hodnotí Maroko ako bezpečnú destináciu. Maročania sú otvorený národ a vítajú turistov a cestovateľov z celého sveta. S Marokom máme bezvízový režim a občania Slovenskej republiky môžu ostať v krajine až do 90 dní.

Najlepší čas na návštevu Maroka je od novembra do marca. Je to skutočne rozmanitý kus zeme, ktorý ponúka všetko, po čom cestovateľ túži. Skĺbi v sebe čaro orientu, historických pamiatok, nádhernú prírodu, saharské duny, oceán, skvelé jedlo, a v neposlednom rade,pohostinných ľudí. To všetko tu môžete navštíviť a vyskúšať za niekoľko dní. Maroko je bezpochyby krajinou pre každého cestovateľa.

Pozrite si fotogalériu alebo video z tejto exkurzie.

Mgr. Ivana RakováDátum pridania13.05.2019 20:37
AutorJavorka
KategórieOznamy, PK ANJ, Uchádzačom o bilingválne štúdium
NálepkyŽiadne


Cisco