Lenka, Saška a Mimka na zasadnutí OSN

Lenka, Saška a Mimka na zasadnutí OSN

Snívaš o tom, že budeš v budúcnosti diplomatom? Že budeš riešiť na medzinárodnej úrovni najkritickejšie problémy súčasného sveta? Chceš si túto prácu vyskúšať ešte počas štúdia na strednej škole? Pomôže Ti projekt ZAMUN.

Čo je ZAMUN?

Naučiť sa umeniu diplomacie v anglickom jazyku, zároveň pochopiť a diskutovať o problémoch, ktorým čelí celý svet, vystúpiť pred stovkami ľudí a hlavne bez zbytočných emócií racionálne argumentovať – to je podstatou projektu pod skratkou MUN, teda Model United Nations. V preklade ide o modelové zasadnutie Organizácie Spojených národov, na ktorom študenti simulujú Spojené národy a hľadajú optimálne riešenie krízových otázok jednotlivých krajín.

Na konferencii ŽilinaMUN 2019, ktorá je simulovaným zasadnutím Organizácie Spojených národov (OSN), sa zišlo 28. – 30. marca 2019 v Žiline zhruba 190 študentov stredných škôl z 13 krajín sveta. Tento projekt vedie mladých študentov vo veku 15–20 rokov k tomu, aby sa naozaj zamýšľali nad tým, čo sa v našom svete deje. V rokovacích sálach sa ozývali vyjadrenia a názory na vážne témy, ako napríklad detská práca, aktuálny konflikt na Ukrajine, problematika rezistencie na antibiotiká,… Riešenie problémov prebiehalo v anglickom, francúzskom a španielskom jazyku počas troch dní.

Naše gymnázium na týchto rokovaniach reprezentovali tieto študentky:

Lenke sa podarilo odniesť si z tohto podujatia ocenenieoutstanding delegate“ teda výnimočný delegát.

Súčasťou konferencie boli aj sprievodné voľnočasové aktivity. Mladí ľudia zo susedných krajín, ale aj ďalekej Indie, Palestíny, Ruska, Španielska či Fínska každý večer zhodili formálne oblečenie, odložili náročný jazyk politických argumentov a vychutnali si prehliadky mesta, kúpele v Rajeckých Tepliciach či afterpárty .

Čo hovorí Lenka o svojom pôsobení na ZAMUNe v Žiline: „Stráviť tri dni v Žiline na modelovom zasadnutí OSN sa rýchlo stalo jednou z mojich obľúbených činností. Vyžaduje si to prípravu vo forme študovania problematiky, ktorú vám pridelia. Tento rok som zastupovala Krízový výbor a riešili sme budúcnosť ukrajinskej krízy. Ako delegátka Európskej únie bolo mojou úlohou vymyslieť čo najdemokratickejšie mierové riešenie."

Ďakujeme firme EMBRACO za finančnú pomoc pre našich účastníkov na ZAMUNe 2019.

Pozrite si fotogalériu.

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.Dátum pridania10.06.2019 12:48
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Uchádzačom o bilingválne štúdium, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco