Holá, Malaga!

Tak znie priateľský pozdrav, ktorý znie z každej strany po príchode do jedného z najväčších a najznámejších letovísk v španielskej oblasti, zvanej Andalúzia.

25-členná skupinka študentov Javorky spolu so svojimi učiteľkami mala možnosť pobudnúť pár slnečných dní v tomto meste a užiť si tak dejepisnú exkurziu na pobreží Stredozemného mora.

Malaga umožňuje svojim návštevníkom nasávať atmosféru dávnych čias prostredníctvom starostlivo udržiavaných historických pamiatok, ako je napríklad maurská pevnosť La Alcazaba pochádzajúca z 11. storočia. Neopakovateľný výhľad na mesto a more ponúka vrchol kopca Gibralfaro so zachovanými hradbami, ktoré sú pozostatkom fenickej nadvlády.

Ako si pripomínajú svoje cestovateľské skúsenosti samotní študenti? Tu je aspoň niekoľko postrehov niektorých z nich:

Za najkrajší zážitok považujem návštevu Rondy, malebného historického mestečka postaveného vysoko na skalách, ktoré si za svoje letné sídlo vybral svojho času aj americký spisovateľ Ernest Hemingway. Okolo býčej koridy sme sa dostali na miesto s výhľadom na impozantný stredoveký most Puente nuevo, vysoký sto metrov, spájajúci roklinu medzi doma skalami. V Malage som si zase užil obrovskú zbierku Picassových diel. Expozícia sa nachádza v jeho rodnom dome a v súčasnosti ju navštevujú tisícky milovníkov umenia z celého sveta. No a najzaujímavejším postrehom, ktorý si odnášam, je spôsob života Španielov. Neviem, či je to nekonečnými horúčavami alebo južanskou mentalitou, ale ľudia sú tu neskutočne pokojní, nikam sa neponáhľajú a majú na všetko čas. Pre turistu, ktorý sa chce niekam dostať, to môže byť značne vyčerpávajúce,“ hovorí Filip Bajtoš, študent septimy A.

Malaga ma zaujala najmä krásnymi pamiatkami a nádhernou pieskovou plážou. Mali sme možnosť ochutnať tradičné španielske jedlá, napríklad churros a paellu,“ spomína si Alexandra Maskaľová, študentka 2. B.

Mňa osobne nadchla nádherná, starobylá architektúra Malagy, hodnotí Samo Skurka z 2. B, „svojou rôznorodosťou a pestrosťou historických pamiatok, okúzľujúcou atmosférou úzkych uličiek je vhodnou turistickou destináciou pre nadšených fotografov.

Za možnosť navštíviť toto očarujúce miesto patrí vďaka všetkých zúčastnených p. učiteľke Lucii Hrebeňárovej, ktorá výlet zorganizovala;)

Adiós, Malaga, slnečné spomienky zostanú navždy zapísané v našich srdciach!

Pozrite si fotogalériu.

PaedDr. Danka Osvaldová