Kvartáni v Levoči

V utorok 11. júna sa naša trieda v sprievode pani učiteľky Osvaldovej a Lozanovej vydali na exkurziu do Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku.

Z obsažného výkladu sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o jej práci a poslaní.

Napríklad aj to, že …

pôvodný názov tlačiarne, ktorý vydával knihy pre knižnicu, bol Slovenská slepecká tlač a jej vznik sa datuje od roku 1946. V súčasnosti toto zariadenie funguje ako špeciálna knižnica a vydavateľstvo dokumentov pre nevidiacich a slabozrakých. Okrem dokumentov písaných Braillovým písmom má knižnica vo svojom fonde aj zvukové nahrávky, digitálne texty a reliéfnu grafiku. Všetky spomínané materiály si tlačiareň vyrába sama.

Mali sme možnosť skúsiť si na vlastnej koži pomocou špeciálnych okuliarov, aké je to žiť so zrakovým postihnutím. Prstami sme skúšali „prečítať“ aspoň pár slov z knihy pozostávajúcej z tisícov drobných hrbolčekov. Súčasťou prehliadky bola aj návšteva nahrávacích štúdií, kde sme sa stali svedkami živého nahrávania audioknihy. Z fotogalérie sa na nás usmievali tváre mnohých známych hercov a rozhlasových hlásateľov, ktorí so štúdiom spolupracujú.

Naše kroky sa z knižnice na okraji mesta presunuli do centra, kde sme navštívili Baziliku svätého Jakuba, ktorá nás uchvátila nielen svojou majestátnosťou, ale aj umeleckou a historickou hodnotou. Táto gotická stavba je známa Oltárom Majstra Pavla z Levoče, ktorý má úctyhodných 18,62 metra. Ticho a chlad chrámových múrov nám poskytli príjemné osvieženie uprostred letnej poludňajšej páľavy.

Pekné spomienky spojené so zaujímavými poznatkami v nás budú ešte dlho doznievať.

Soňa Školníčková, kvarta A

Pozrite si fotogalériu .