Opäť spájame teóriu s praxou...

Opäť spájame teóriu s praxou...

Tak ako každý rok, aj v závere tohto šk. roka zanechali Javoráci na chvíľu svoje školské lavice, a bez školskej tašky plnej kníh sa vybrali pozrieť, ako to vyzerá v praxi… Tentokrát sa pozreli pod pokrievku potravinárskej a minciarskej i medailérskej výrobe.

Prečítajte si zopár postrehov zúčastnených študentov.

V pondelok ráno 10. júna 2019 o 5.15 hod, keď slnko ešte ani nevyšlo spoza horizontu, sme sa – hoci len veľmi ťažko, ale predsa – prinútili vyliezť z postele, lebo na nás čakala exkurzia – nové dobrodružstvo.

Už o 9.00 sme začali prehliadkou Mincovne v Kremnici. Jedna skupina odštartovala filmom o histórii a súčasnosti jediného závodu tohto druhu na Slovensku. Druhá časť išla do starej raziarne, kde sa nachádzala expozícia strojov, z ktorých niektoré zazreli svetlo sveta už pred 200 rokmi. Pôvodne boli poháňané parou, dnes ich ženie elektrická energia (fotogaléria).

Na záver prehliadky sme sa všetci odobrali na obhliadku novej raziarne, kde sme mali možnosť vidieť – síce len zhora – postup razenia mincí mnohých krajín, napr. Srí Lanka, Uganda, Uruguaj a pod.

Autobus nás ďalej odviezol do Pivovaru STEIGER vo Vyhniach. Hoci už bolo vonku poriadne horúco, v prevádzke sa udržiavala optimálna teplota. Najskôr sme na paneli videli celý postup výroby piva. Začali sme varňou, pokračovali v miestnosti na zrenie piva a celú exkurziu sme ukončili vo fľaškovni – kde sa náš zlatistý mok napokon dostáva do fliaš.

Cestou späť sme v autobuse konečne dobehli nedostatok ranného spánku.

Študenti I. BDátum pridania24.06.2019 14:00
AutorMonika
KategórieOznamy, PK BIO - CHEM
NálepkyŽiadne


Cisco