TÝŽDEŇ MEDZINÁRODNÝCH KULINÁRSKYCH ŠPECIALÍT

TÝŽDEŇ MEDZINÁRODNÝCH  KULINÁRSKYCH ŠPECIALÍT

Podobne ako každý rok sme aj v tejto zvláštnej dobe – všetci s rúškami na ústach – predsa len znova zažili dobroty medzinárodnej kuchyne. A takto sme si pripomenuli – hoci aj trochu oneskorene – medzinárodný deň cudzích jazykov, tentoraz v podobe maškrtného jazýčka. V rámci celého týždňa od 11. – 15. októbra 2021 pripravili naši zruční a šikovní študenti vo foyeri školy veľkolepé plagáty s ručne namaľovanými národnými vlajkami a kultúrnymi symbolmi jednotlivých krajín, ktorých jazyky sa učia na škole, a tak sme mali možnosť vzhliadnuť napr. Big Ben v Londýne, Koloseum v Ríme, Brandenburskú bránu v Berlíne, Chrám Vasilija Blaženého v Moskve a Bratislavský hrad v Bratislave. Viac si prečítajte v našom článku. Pozrite si fotogalériu.

Na mnohých hodinách cudzích jazykov sa pritom študenti spolu s vyučujúcimi oboznámili s pestrou paletou národných aj medzinárodných jedál jednotlivých stredoeurópskych krajín. Cieľom tohto úsilia bolo zaznamenať si čo najviac špecialít, ktoré budú neskôr zaznamenané na pripravených plagátoch.
A tejto úlohy sa študenti zhostili vynikajúco a doplnili pripravené hárky množstvom kulinárskych špecialít. Obdivuhodný výkon!!!
A ani naša školská jedáleň sa znova ako zvyčajne nedala zahanbiť. Pani kuchárky nám na každý deň pripravili jedno chutné národné jedlo. A tu je jedálny lístok.

írska polievka, známe „fish & chips“ so zeleninou na anglický spôsob – reprezentujúce anglicky hovoriace krajiny;

polievka „minestrone“ + špagety „Bolognese“ – tak ako ich majú radi všetci Taliani;

zeleninová polievka + „Viedenský rezeň“ s varenými zemiakmi a kapustový šalát s mrkvou – hovorí sa, že REZŇOM kuchár nikdy nič nepokazí;

zeleninový „boršč“ + „ruská hovädzia pečienka“ s ryžou – typický to pokrm pre našich východných susedov;

klasická šošovicová polievka so zeleninou + bryndzové halušky so slaninkou – na ktorých sme si ako Slováci nesmierne pochutnali.

A na dôvažok všetkým stravníkom v jedálni k obedu príjemne znel výber z hudobných skladieb v jazyku danej krajiny.
Toto bola jedna z ďalších akcií – zorganizovaná trochu inak ako pôvodne – ktorej sa študenti v hojnom počte zúčastnili a patrične ju aj ocenili.

Touto cestou by sme chceli vyjadriť srdečné poďakovanie našim pani kuchárkam za skvelé jedlá, dievčatám, ktoré svedomito pripravili a celú akciu spropagovali plagátmi – menovite: Tamara Furmanová, Ema K. Carter, Natália Tomčíková (III. B). Pomohla aj Stela Repaská (III. B) a Sofia Hutňanová (II. B).

Všetky akcie a aktivity sa uskutočnili pod taktovkou pani učiteľky Cvengrošovej.

Dátum pridania04.11.2021 13:31
AutorMgr. Zuzana Ďurišková