Týždeň zdravej výživy

Týždeň zdravej výživy sa tohto roku premietol pre študentov zatiaľ iba do jediného dňa, zdravej desiaty a pani kuchárky pripravili v kuchyni zdravý obed. Pripravené prednášky sa zatiaľ nemohli uskutočniť pre zlú epidemiologickú situáciu. Ak to bude možné, naplánujeme ich neskôr, veď zdravo sa stravovať nestačí iba jediný týždeň v roku. Zdravá strava je bezpochyby najdôležitejším pilierom zdravého životného štýlu. Mnohí však, aj napriek tomuto faktu, s ňou vedú dlhotrvajúci spor a chybne sa domnievajú, že musí byť nudná a monotónna. Preto pani učiteľka Cvengrošová a Študentská rada Javorky vymysleli spôsob, aby aj tento rok mali študenti možnosť ochutnať – prípadne potom doma aj vyskúšať – jednoduché, zdravé a lákavo vyzerajúce nátierky. Spolu s pani učiteľkou Kaščákovou a ďalšími ochotnými pomocníkmi z tried I.B, septima A a členmi ŠR sa počas týždňa zdravej výživy rozhodli ukázať, že to ani zďaleka nemusí byť pravda. Viac si prečítajte v našom článku.

Prípravy sa začali v predstihu, už v utorok popoludní. Vtedy sa nátierky pripravovali podľa receptov aj receptorov chutí, aby sa vylepšili do toho najmenšieho detailu. To však ani zďaleka nebol koniec procesu. Celý tím sa znovu zišiel v stredu v skorých ranných hodinách, a keďže práce bolo nemálo, ihneď sa začalo natierať. Na výber boli už dobre známe avokádová a bezva-jíčková a nové , a to falošná homárová a cviklová nátierka. Roboty bolo neúrekom, veď natrieť takmer štyristo chlebíkov nie jednou, ale tromi až štyrmi druhmi nátierok si vyžaduje všetky ruky ochotné pomôcť. Dokonca aj pani zástupkyňa či pani riaditeľka priložili ruku k dielu. Oči jedia ako prvé, a preto bolo treba chlebíky ešte ozdobiť, a to s gráciou zvládli Katka a Dominika, ktoré v krúžku Masterchef nadobudli prax, lebo vzhľad aj chuť by určite obstáli v trojhviezdičkovej nominácii Michelinskej hviezdy aj Top taste. A nakoniec zabaliť do škatúľ a… konečne poroznášať!

Na túto činnosť sa podujali členovia študentskej rady, ktorí do každej z tried zaniesli škatuľu plnú chutných farebných a zdravých chlebíkov. Benjamín so svojím až hereckým oduševnením zaujal mladších spolužiakov. Ušlo sa samozrejme aj učiteľskému zboru, pani ekonómke, pani upratovačkám, školníkovi, aj jeho pomocníkovi, pani kuchárkam, či pani zubárke. Na Javorke v ten deň neostala bez desiaty ani noha. Pani učiteľka Cvengrošová sa následne rozhodla všetkých usilovných študentov, ktorí pomáhali pri usporiadaní akcie, odmeniť na tzv. afterparty. Na druhý deň pripravila celému tímu v altánku školy zdravé pohostenie. Zdravé desiaty sa teda celkom uchytili, čo poviete?

Veríme, že Vám táto zdravá desiata chutila a trochu ozvláštnila deň. A ak by ste sa rozhodli inšpirovať a pripraviť si pestrofarebné zdravé nátierky i doma, recepty nájdete vyvesené vo vestibule školy vedľa zborovne. Sú tu aj plagáty propagujúce zdravú výživu vytvorené členmi ŠR. Máte možnosť dozvedieť sa možno iné, nové informácie a využiť ich v prospech svojho zdravia.

Sponzorsky pomohli firma PACIGA s.r.o. Spišská Nová Ves vynikajúcim gazdovským chlebíkom, firma BIGIMI prispela zeleninou prostredníctvom pani vedúcej školskej jedálne, ktorá sa tiež nedala zahanbiť a neostala bokom.

Dátum pridania12.11.2021 17:52
AutorMgr. Zuzana Ďurišková