Observatórium SAV Stará Lesná

Žiaci septimy B sa dňa 20.6.2012 počas pobytového školského výletu vo Vysokých Tatrách zúčastnili prehliadky observatória v Starej Lesnej. Mali možnosť prejsť po Náučnom chodníku Astronomického ústavu SAV, ktorého cieľom bolo stručne sa oboznámiť s prístrojovým vybavením a vedeckým zameraním pracoviska, ktoré má svoje observatóriá aj na Skalnatom plese a Lomnickom štíte. Prechádzkou vesmírom nás sprevádzal pán Bendík, ktorý skupine žiakov poskytol zaujímavé informácie o najdôležitejších objektoch astronomického výskumu.

Súčasťou prehliadky bola návšteva pavilónu G2, kde sme mali možnosť vidieť najväčší ďalekohľad na Slovensku- zrkadlový ďalekohľad typu Cassengrain s priemerom objektívu 0,6 m a ohniskovou vzdialenosťou 7,5 m. Slúži na fotometrické meranie jasnosti hviezd a komét a hľadanie extrasolárnych planét. Pre žiakov septimy bol školský výlet nielen zábavou a oddychom, ale zároveň i cestou za poznaním.

Dátum pridania24.06.2012 19:21
AutorPaedDr. Eva Puchalová