Úspechy

Mladí záchranári CO 2014 z Javorky opäť úspešní

15Apríl

mladi-zachranari-co-2014-z-javorky-opat-uspesni

Javorka získala ďalší úspech. Na regionálnom kole súťaže Mladí záchranári civilnej ochrany sa naša škola umiestnila na 2. mieste s rovnakým počtom bodov ako 1. miesto. O krásny úspech sa zaslúžili Peťka Ďurišková, Vlaďka Vikartovská, Janko Gerčák a Boris Koršala, všetci z KVARTY B.

Naši mladí chemici prvýkrát v okresnom kole

08Apríl

nasi-mladi-chemici-prvykrat-v-okresnom-kole

V ére nášho gymnázia študenti kvárt boli prvýkrát zaradení v chemickej olympiáde kat. D do okresného kola, pretože v predchádzajúcich rokoch postupovali zo školského kola priamo na krajské kolo. Tak sa 27. marca 2014 zúčastnili naši študenti okresného kola chemickej olympiády kategórie D v počte 5.

Víťazstvo v krajskom kole matematickej olympiády

03Apríl

vitazstvo-v-krajskom-kole-matematickej-olympiady

V priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa 19. marca 2014 konalo krajské kolo Matematickej olympiády v kategórii Z9. Náš študent Ján Gerčák (kvarta B) nielenže úspešne vyriešili zadané úlohy, on ich dokonca vyriešil stopercentne a z celkového počtu 58 súťažiacich obsadili spolu s dvoma žiakmi z Košíc a jedným z Gelnice vynikajúce 1. miesto. Svojim víťazstvom sa tak stal v svojej kategórii nie len najlepším matematikom Spišskej Novej Vsi no dokonca jedným zo štyroch najlepších Košického kraja. Jankovi srdečne blahoželáme ;)

MARTIN JE MEDZI „TOP 20“ V SR!

23Marec

martin-je-medzi-top-20-v-sr

Esejistickú súťaž vo filozofii pre stredné školy SOFIA 2014 vyhlasuje Kolégium Antona Neuwirtha. Pre tento rok bola vyhlásená téma: „Je klamať vždy zlé?“ Spomedzi 134 filozofických esejí bolo vybraných 20 najlepších – bez určenia poradia. Medzi nimi bol aj náš Martin Makara zo Sp.B.

1. miesto v okresnom kole fyzikálnej olympiády

18Marec

1-miesto-v-okresnom-kole-fyzikalnej-olympiady

Akou veľkou silou je napínané lanko, na ktorom je upevnený meteorologický balón? Ako efektívne ochladzovať vodu? Doliatím 1 l vody alebo pridaním 1 kg ľadu (oba s teplotou 0°C)? Ako správne zostrojiť hojdačku v podobe dvojramennej páky?

Odpovede na tieto a množstvo ďalších otázok musel Ján Gerčákkvarty B počas svojej domácej prípravy na fyzikálnu olympiádu nájsť, aby sa mohol vydať na okresné kolo tejto náročnej prírodovednej súťaže. Prípravu pod vedením Mgr. Evy Lajčákovej nepodcenil a tak si v okresnom kole s prehľadom vybojoval najcennejší kov – zlaté 1. miesto.

K úspechu blahoželáme a v krajskom kole budeme držať prsty ;)

Celoslovenské kolo chemickej olympiády kat. A

10Marec

celoslovenske-kolo-chemickej-olympiady-kat-a

Od 23. 2. – 26. 2. 2014 sa v hlavnom meste Bratislave konalo národné kolo chemickej olympiády kat. A, ktorého sa zúčastnil aj náš Marián Teplan, ako úspešný riešiteľ a zároveň druhý postupujúci z krajského kola. 23 účastníkov riešilo náročné teoretické a praktické úlohy. Po teoretickom kole bol náš Majo na 6. mieste, avšak praktické úlohy mu nie celkom vyšli, a tak celkovo obsadil 13. miesto. Len dve miesta ho delili od toho, aby sa dostal do užšieho výberu na medzinárodné kolo, ktoré sa tohto roku koná vo Vietname. Napriek tomu mu za túto úspešnú reprezentáciu školy ďakujeme a v ďalšom štúdiu prajeme veľa úspechov.

RNDr. Mária Kubenková

Športová bilancia za prvý polrok

19Február

sportova-bilancia-za-prvy-polrok

Okrem odborných oblastí naši študenti nezanedbávajú ani športové aktivity. Nenechajú sa zahanbiť v kolektívnych, či individuálnych športoch ako je basketbal, bedminton, cezpoľný beh, stolný tenis alebo atletika. Náš tím už tradične úspešne reprezentoval Javorku v basketbale – chlapci získali pekné 2. miesto v žiackej kategórií obvodného kola. Škoda, že sa im v ťažkej konkurencii nepodaril získať titul, ktorý by im umožnil znovu postúpiť na Majstrovstvá Slovenskej republiky a tak nadviazať na úspechy z predchádzajúcich troch rokov, kedy obsadili jedno 1. a dve 2. miesta.

Ďalší úspech pre Javorku! Tentokrát v BIO!

17Február

dalsi-uspech-pre-javorku-tentokrat-v-bio

V našom krajskom meste v Košiciach sa konal 12. 2. 2014 už 48. ročník krajského kola biologickej olympiády. V silnej konkurencii naša bilingvalistka Zuzka Kozáková1.B obsadila krásne 2. miesto v kategórii B s posterom, ktorého názov je: „Výskyt peľových alergénov v ovzduší v obci Markušovce“. Zuzka spolupracovala s Múzeom Spiša v Spišskej Novej Vsi a postupuje na celoslovenské kolo. Celá Javorka jej bude držať všetky prsty.

Pochvalu si zaslúži aj Matej Jakubek zo Sx. B, ktorý sa stal úspešným riešiteľom v kategórii B v teoretickej aj praktickej časti.

Ing. Jarmila Jendrichovská

Rétorika v anglickom prevedení

07Február

retorika-v-anglickom-prevedeni

Na Súkromnom gymnáziu v Žiline sa od roku 2008 koná Speaker´s Corner. Ide o celoslovenskú rétorickú súťaž v anglickom jazyku. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 6 našich študentov. Aký je výsledok? … môžeme sa popýšiť získaním úžasného 2. miesta. Ak si myslíte, že to si len tak idete „pokecať in english“, tak sa veľmi mýlite. Ide o dosť náročnú disciplínu. Súťažiaci sú rozdelení do skupín podľa veku – Juniors, Intermediate a Seniors. Dĺžka jednotlivých prejavov je 3, 4 alebo 5 minút.

CHO

01Február

Dňa 29. – 30.1.2014 sa Marián Teplan (oktáva A) zúčastnil posledný, piatykrát krajského kola chemickej olympiády v najvyššej kategórii A. Prvý deň súťaže riešil praktické úlohy na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a druhý deň sa popasoval s teoretickými úlohami. Už počet zúčastnených študentov z celého kraja (7) hovorí o tom, aká je táto súťaž nesmierne náročná. O náročnosti svedčí aj to, že tohto roku na krajskom kole boli úspešní len dvaja študenti.

Stránkovanie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21