PK BIO - CHEM

SČK, Javorka a Evička

06December

sck-javorka-a-evicka

Spolupráca Javorky so Slovenským Červeným krížom pokračuje aj v tomto školskom roku. Naše najmladšie členky SČK Veronika Gardošová, Lívia Hudačková a Erika WachterováKvinty A sa zapojili do projektu Evička nám ochorela. Dievčatá prednášajú v materských škôlkach v Spišskej Novej Vsi a v okolitých obciach na rôzne témy. Tentoraz to bola téma Evička nám prechladla, kde sa malé deti učili hravou formou ako neprechladnúť, ako sa stravovať, aké sú zdravé a nezdravé potraviny, aké je vhodné oblečenie v tomto čase a ako sa otužovať.

Noc výskumníkov 2014

03Október

noc-vyskumnikov-2014

Múzeum Spiša sa aj tento rok zapojilo do celosvetového podujatia Noc výskumníkov a my sme boli ako každý rok v centre diania. V piatok 26.septembra 2014 sa Múzeum Spiša zmenilo na vedecké pracovisko, kde zaujímavou formou predstavili žiakom, možno budúcim vedcom a kolegom, svoje povolanie vedci z celého Slovenska.

Krajské ocenenie víťazov

12Jún

krajske-ocenenie-vitazov

Centrum voľného času – Regionálne centrum mládeže v Košiciach už tradične organizuje v mesiaci jún Stretnutie víťazov predmetových olympiád a postupových súťaží, ktorí sa na krajskom kole umiestnili na prvých troch miestach. Toho roku sme dostali pozvánku pre troch víťazov.

Zdravoťáci z Javorky oslavujú ďalší triumf

11Máj

zdravotaci-z-javorky-oslavuju-dalsi-triumf

Naši mladí zdravotníci aj tento rok žali úspechy a naše javorácke Družstvo prvej pomoci DPP obsadilo 1. miesto v regionálnej súťaži, kde súťažili stredoškoláci z okresov Spišská Nová Ves, Gelnica, Krompachy a Levoča. Súťaž každoročne organizuje Slovenský Červený kríž so sídlom v našom meste.

Riešiť chemickú olympiádu sa oplatí!

02Máj

riesit-chemicku-olympiadu-sa-oplati

10. apríla 2014 sa naši študenti zúčastnili krajského kola chemickej olympiády kategórie B. Súťaž sa konala v Košiciach v priestoroch laboratórií UPJŠ. Aj tento rok pozostávala z teoretickej aj praktickej časti. Teoretické úlohy sa týkali všeobecnej, anorganickej a organickej chémie a praktická časť bola zameraná na stanovenie čistoty kyseliny vínnej potravinárskej. Neľahké úlohy úspešne zvládli Branislav Korfanta zo sexty A –7. miesto a Matej Jakubek zo sexty B.- 8.miesto. Obaja obdržali listy od dekana Prírodovedeckej fakulty doc. RNDr. Gabriela Semanišina PhD.,

4. miesto v celoslovenskom kole biologickej olympiády

15Apríl

4-miesto-v-celoslovenskom-kole-biologickej-olympiady

Po tom, čo v krajskom kole biologickej olympiády obsadila Zuzana Kozáková(1. B) krásne 2. miesto, vydala sa reprezentovať mesto Spišská Nová Ves na celoslovenské kolo tejto náročnej postupovej súťaže. S posterom s názvom Výskyt peľových alergénov v ovzduší obce Markušovce, na ktorom spolupracovala s RNDr. Pavlom Chromým z Múzea Spiša, obsadila 4. miesto, pričom od víťaza ju delili iba 4 body. Za svoju výnimočnú prácu získala Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, doc. RNDr. Milana Triznu, PhD., vďaka ktorej, je už teraz, ako študentka 1. ročníka gymnázia prijatá na univerzitu. Zuzanke blahoželáme a želáme veľa úspechov.

Mladí záchranári CO 2014 z Javorky opäť úspešní

15Apríl

mladi-zachranari-co-2014-z-javorky-opat-uspesni

Javorka získala ďalší úspech. Na regionálnom kole súťaže Mladí záchranári civilnej ochrany sa naša škola umiestnila na 2. mieste s rovnakým počtom bodov ako 1. miesto. O krásny úspech sa zaslúžili Peťka Ďurišková, Vlaďka Vikartovská, Janko Gerčák a Boris Koršala, všetci z KVARTY B.

Naši mladí chemici prvýkrát v okresnom kole

08Apríl

nasi-mladi-chemici-prvykrat-v-okresnom-kole

V ére nášho gymnázia študenti kvárt boli prvýkrát zaradení v chemickej olympiáde kat. D do okresného kola, pretože v predchádzajúcich rokoch postupovali zo školského kola priamo na krajské kolo. Tak sa 27. marca 2014 zúčastnili naši študenti okresného kola chemickej olympiády kategórie D v počte 5.

Celoslovenské kolo chemickej olympiády kat. A

10Marec

celoslovenske-kolo-chemickej-olympiady-kat-a

Od 23. 2. – 26. 2. 2014 sa v hlavnom meste Bratislave konalo národné kolo chemickej olympiády kat. A, ktorého sa zúčastnil aj náš Marián Teplan, ako úspešný riešiteľ a zároveň druhý postupujúci z krajského kola. 23 účastníkov riešilo náročné teoretické a praktické úlohy. Po teoretickom kole bol náš Majo na 6. mieste, avšak praktické úlohy mu nie celkom vyšli, a tak celkovo obsadil 13. miesto. Len dve miesta ho delili od toho, aby sa dostal do užšieho výberu na medzinárodné kolo, ktoré sa tohto roku koná vo Vietname. Napriek tomu mu za túto úspešnú reprezentáciu školy ďakujeme a v ďalšom štúdiu prajeme veľa úspechov.

RNDr. Mária Kubenková

Ďalší úspech pre Javorku! Tentokrát v BIO!

17Február

dalsi-uspech-pre-javorku-tentokrat-v-bio

V našom krajskom meste v Košiciach sa konal 12. 2. 2014 už 48. ročník krajského kola biologickej olympiády. V silnej konkurencii naša bilingvalistka Zuzka Kozáková1.B obsadila krásne 2. miesto v kategórii B s posterom, ktorého názov je: „Výskyt peľových alergénov v ovzduší v obci Markušovce“. Zuzka spolupracovala s Múzeom Spiša v Spišskej Novej Vsi a postupuje na celoslovenské kolo. Celá Javorka jej bude držať všetky prsty.

Pochvalu si zaslúži aj Matej Jakubek zo Sx. B, ktorý sa stal úspešným riešiteľom v kategórii B v teoretickej aj praktickej časti.

Ing. Jarmila Jendrichovská

Stránkovanie