SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Žijú medzi nami, žijú spolu s nami…

07December

ziju-medzi-nami-ziju-spolu-s-nami

Súčasťou výučby spoločenskovedného seminára je aj oboznámenie sa s rôznymi formami mentálneho postihnutia u jedincov. Keďže stále platí, že je lepšie raz vidieť ako trikrát počuť, vybrali sa študenti predmaturitného ročníka na exkurziu do Spojenej školy sv. Maximiliána Kolbeho v Spišskej Novej Vsi. Pani riaditeľka spolu s učiteľmi tejto školy nám ochotne porozprávali o špeciálnych spôsoboch práce a výučby týchto detí.

Spiaca krásavica v „piškótach"

19November

spiaca-krasavica-v-piskotach

Príbeh Šípkovej Ruženky nemusíme nikomu zvlášť pripomínať. V knižnej forme, na filmovej obrazovke alebo v kine ho videl už nejeden z nás. No v baletnom spracovaní sa nevidí len tak často.