SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Čo majú spoločné Sofia a Maťko?

15Február

co-maju-spolocne-sofia-a-matko

Drahí Javoráci!

Predstavujem Vám našu Sofiu Lesňákovú z P.B, ktorá sa stala víťazkou školského kola recitačnej súťaže Šaliansky Maťko a postúpila do okresného kola. To sa konalo v našom meste – v Matici slovenskej 28. januára 2019 a Sofinka vo svojej kategórii tiež s prehľadom zvíťazila.

Našu školu bude reprezentovať v kole krajskom v Košiciach dňa 28. februára 2019 s povesťou Židova diera od spisovateľa Jána Mäsiara.

Držme jej päste!!!

„Mojo mile Špišaci!“

15Február

mojo-mile-spisaci

Dňa 13. februára 2019 sa traja naši študenti III. B triedy (Ema Katarína Mišendová, Max Pacanovský a Oskar Dubivský) spolu s družstvami z ďalších piatich škôl nášho mesta zúčastnili na zaujímavej a netradičnej akcii pod názvom „MOJO MILE ŠPIŠACI“, ktorú usporiadala Spišská knižnica v spolupráci so spisovateľom pánom Michalom Buzom.

Toto podujatie prebiehalo súčasne aj formou vtipného kvízu zo znalosti spišského nárečia.