SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Informácie pre rodičov

17Apríl

informacie-pre-rodicov

Milí žiaci, vážení rodičia.

I tento rok sme pre vás pripravili vzdelávanie netradičnou formou.

V stredu pre žiakov prím – kvinty po 3. vyučovacej hodine a vo štvrtok pre všetkých študentov Javorky na 1. – 2. vyučovacej hodine.

Prečítajte si základné fakty:

Stretnutie so spisovateľkou Veronikou Homolovou Tóthovou

05Apríl

stretnutie-so-spisovatelkou-veronikou-homolovou-tothovou

Nikto z nás si, našťastie, nevie celkom dobre predstaviť, aké to je zažiť nacistické prenasledovanie. Aj Slovensko má, bohužiaľ, obete takéhoto prenasledovania, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť. Aby sme si uctili ich pamiatku a dozvedeli sa viac o zaobchádzaní s ľuďmi v koncentračných táboroch, pozvala Lenka Gorecká, študentka 4.A, na besedu novinárku a spisovateľku Veroniku Homolovú Tóthovú, ktorá nám porozprávala o živote pani Violy Stern Fischerovej – hlavnej hrdinke knihy Mengeleho dievča, ktorej je autorkou. Pani Viola prežila na vlastnej koži štyri koncentračné tábory, neľudské Mengeleho pokusy a nakoniec sa jej podarilo nacistom ujsť.