SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Maratón písania listov na Javorke

18December

maraton-pisania-listov-na-javorke

Aj tento rok sme ukázali, že „pero je silná zbraň“ a pripojili sme sa k stovkám a tisícom ľudí z celého sveta, ktorí žiadajú, aby boli ľudské práva rešpektované, chránené a dodržiavané.

18. 12. 2018 sa u nás uskutočnila už tradičná predvianočná udalosť Maratón písania listov na Javorke. Svojimi 227 listami sme vyjadrili solidaritu s osudmi piatich žien. Žien, ktoré boli prenasledované, väznené, jedna dokonca zabitá, a to len preto, že verejne ochraňovali práva iných, alebo chránili svoju rodnú zem, či vyjadrili odpor voči trestu smrti…

#MYSMEEÚ

14December

mysmeeu

V stredu 5. decembra sa vybraní študenti zúčastnili interaktívneho formátu diskusie určeného pre študentov stredných škôl, s názvom #MYSMEEÚ. Diskusiu organizovala Nadácia Antona Tunegu s podporou Nadácie Konráda Adenauera a Ministerstvom zahraničných vecí SR. Marek Degro, riaditeľ Nadácie Antona Tunegu, vytvoril pre študentov dostatočný priestor pre interaktívnu a neformálnu výmenu názorov o tom, čo pre nich znamená Európska únia, ako vnímajú jej pozitívne aj negatívne stránky a čo od nej očakávajú.