SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Exkurzia v Národnej rade SR

26Apríl

exkurzia-v-narodnej-rade-sr

V rámci vyučovania spoločenskovedného seminára študenti Javorky často navštevujú rôzne štátne inštitúcie a takto spoznávajú, ako funguje právny štát v realite. 12.4. 2019 vybraní žiaci maturitného a predmaturitného ročníka navštívili priestory Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave.

Korupcia – skutok sa deje…

11Apríl

korupcia-skutok-sa-deje

… pod týmto názvom sa v piatok, 5. apríla 2019 uskutočnila na pôde našej školy prednáška, ktorej hlavným aktérom bol JUDr. plk. Peter Kovařík – riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady SR a riaditeľ sekcie prevencie korupcie na Úrade vlády SR.

Korupcia je dlhodobý spoločenský problém, ktorý dáva určitej skupine ľudí pocit nadradenosti. Keďže sa za nejaký čas zaradíme do pracovného života, je celkom možné, že ani nás táto téma v realite neminie. Dať za výborne realizovanú službu dezert, kvety? Je to dar, vyjadrenie vďaky, alebo už úplatok?