SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Spoznávame tajomstvá histórie nášho mesta

10Október

spoznavame-tajomstva-historie-nasho-mesta

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu ( 27.9.2017 ) pripravilo mesto Spišská Nová Ves svojim obyvateľom aj návštevníkom niekoľko atrakcií. Na niektorých sa zúčastnili aj naši študenti v rámci výučby dejepisného seminára.

Hviezdoslavov Kubín & Štúrov Zvolen

24Máj

hviezdoslavov-kubin-sturov-zvolen

Naši študenti opäť potvrdili svoj talent v umeleckom prednese. Najlepší recitátori z okresného kola Hviezdoslavovho Kubína Adam KUBALA a Denis DZURŇÁK, študenti III. B, reprezentovali JAVORKU 12. mája 2017 na pôde Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach. Adam sa so svojím prednesom prózy umiestnil na výbornom 2. mieste a bol pozvaný na celoštátnu prehliadku a súťaž v umeleckom prednese do Dolného Kubína, ktorá sa uskutoční v júni. Denis získal diplom za účasť v prednese poézie.